Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert, zítra Cecilie
Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Interpol hledá stovky zločinců z Česka. Rozpočet má 160 milionů eur

Facebook
Twitter
LinkedIn
Historická spolupráce mezi Českou republikou a Interpolem sahá až k dobám Československa, jednoho z zakládajících členů této mezinárodní policejní organizace. Zatímco databáze Interpolu obsahují informace o hledaných osobách včetně známých českých občanů, postupy vydávání zatýkacích rozkazů z České republiky sledují určitý řád. Interpol nejen spravuje databáze, včetně seznamu nejhledanějších zločinců na světě, ale je také financován z různých zdrojů a využívá několik oficiálních jazyků pro svou komunikaci.
Zdroj: Profimedia

V historii spolupráce mezi Českou republikou a Interpolem lze narazit na mnoho zajímavých momentů. Vezmeme-li v úvahu, že Interpol, mezinárodní policejní organizace, která umožňuje spolupráci mezi policisty z různých částí světa, funguje již celé století, je jasné, že spolupráce s touto organizací má hluboké kořeny. Faktem je, že bývalé Československo bylo jedním z zakládajících členů a dnešní Česká republika pokračuje v této tradici společně s dalšími 194 zeměmi.

Databáze Interpolu obsahují různé informace, včetně jmen osob, po kterých se pátrá. Mezi těmito jmény najdeme i několik známých českých občanů. Příkladem může být František Procházka, který je spojen s jednou z největších krádeží v české historii, a to v pražském Žižkově. Procházka je v databázi od roku 2007. Kromě něj byla v databázi i další známá jména, některá však postupem času zmizela.

Když je v České republice vydán zatýkací rozkaz, obvykle platí nejprve na českém území. Následně se žádost rozšíří do Schengenského prostoru a poté po celém světě. Jak uvádí Libor Předota, vedoucí odboru operativní spolupráce z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci: „Ve lhůtě maximálně šesti měsíců by soud měl vydat takzvaný evropský zatýkací rozkaz a nejpozději do horizontu jednoho roku by měl být vydaný mezinárodní zatýkací rozkaz.“

Interpol spravuje celkem devatenáct databází, zahrnující nejen seznam hledaných zločinců, ale také otisky prstů, DNA a informace o odcizených uměleckých dílech. Je zajímavé, že policisté tyto databáze aktivně využívají, každý den provedou až 16 milionů vyhledávání. Jedním z nejznámějších seznamů je červený seznam, který obsahuje jména nejhledanějších zločinců na světě. V současnosti je na tomto seznamu téměř sedm tisíc jmen.

Interpol je mezinárodní organizace, která zaměstnává více než tisíc lidí z 124 různých zemí. Její roční rozpočet dosáhl v minulém roce 160 milionů eur. Tato částka je financována ze 43 % členskými příspěvky zemí, zatímco zbytek je pokryt dobrovolníky, firmami a jednotlivci. Pro efektivní komunikaci využívá Interpol čtyř oficiálních jazyků: angličtina, francouzština, španělština a arabština.

Zdroje: ct24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME