Podchlazení je stav, kdy tělesná teplota klesne pod normální hodnoty, což může mít za následek třes, zmatenost, a v extrémních případech i ztrátu vědomí. Omrzliny postihují především končetiny, nos a uši, kde dochází k poškození kůže a tkání způsobeného extrémním chladem.
Vystavení se extrémnímu mrazu může mít také negativní dopad na srdce a krevní oběh. Lidé s předchozími srdečními problémy by měli být obzvláště opatrní, neboť chlad zvyšuje krevní tlak a klade větší nároky na srdce. Dalším problémem může být obtížné dýchání, zejména u lidí trpících respiračními onemocněními jako je astma. Dlouhodobé vystavení nízkým teplotám navíc může oslabit imunitní systém a zvýšit riziko infekcí.
K ochraně před negativními účinky mrazu je důležité nosit více vrstev oblečení, které izolují tělo a udržují teplotu. Zvláště důležitá je ochrana končetin, hlavy a krku pomocí rukavic, čepic a šál. Kromě toho je doporučeno omezit čas strávený venku v extrémním chladu a pravidelně se ohřívat v teple.
Hydratace a vyvážená strava jsou opravdu důležité pro udržení energie a tělesné teploty. Při správné péči a opatrnosti lze rizika spojená s velkým mrazem minimalizovat. Je důležité být informován a připraven, a tak se chránit před negativními účinky hlubokých minusových teplot.