Evropská vesmírná agentura (ESA) udělala zásadní krok k zajištění budoucího přístupu Evropy do vesmíru. Po první fázi výběrového řízení v rámci programu European Launcher Challenge bylo vybráno pět společností, které postupují do dalšího kola. Cílem soutěže je posílit evropskou konkurenceschopnost a rozšířit nabídku komerčních nosných raket.
Po důkladném vyhodnocení přihlášek ESA oznámila, že do užšího výběru postoupilo pět nadějných uchazečů. Jedná se o následující společnosti:
-
Isar Aerospace
-
Maiaspace
-
Orbital Express Launch
-
Payload Aerospace
-
Rocket Factory Augsburg
O co jde?
Program European Launcher Challenge má za cíl podpořit soukromé společnosti vyvíjející nové, menší nosné rakety a vytvořit tak v Evropě dynamičtější a konkurenceschopnější trh se startovními službami. Úspěšní uchazeči mohou získat smlouvy, které zahrnují dvě klíčové složky:
-
Smlouva na startovní služby: Zajištění vynášení nákladů pro ESA v letech 2026–2030.
-
Smlouva na rozvoj kapacity: Podpora pro demonstraci vylepšených schopností nosiče, včetně nejméně jednoho ostrého testovacího letu.
Pro každého z vítězných uchazečů je připravena finanční podpora až do výše 169 milionů eur, která pokryje obě složky kontraktu.
Evropská unie investuje přes 31 milionů eur do přílivových elektráren v Normandii
Přísná kritéria výběru
Společnosti byly v první fázi hodnoceny na základě několika kritérií, mezi něž patřila technická a obchodní zralost jejich projektů, udržitelnost podnikatelského plánu a soulad s pravidly pro zadávání veřejných zakázek.
Co bude dál?
ESA nyní zahájí fázi dialogu s vybranými finalisty a členskými státy. Cílem je připravit finální návrh programu, který bude předložen ke schválení na zasedání Rady ESA na ministerské úrovni (CM25) v listopadu 2025. Právě na tomto zasedání se očekává, že členské státy přislíbí potřebné financování.
Po zajištění finančních prostředků bude otevřeno druhé kolo výběrového řízení, které bude omezeno pouze na těchto pět předvybraných společností. Následovat bude finální podpis smluv, který odstartuje novou éru evropské kosmonautiky.