Pondělí, 16. září 2024, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Pondělí, 16. září 2024

Evropa čelí hospodářské krizi a ztrácí atraktivitu. Co musíte vědět, abyste byli připraveni?

Facebook
Twitter
LinkedIn
V posledních letech byl evropský životní styl považován za idylický a velice lákavý pro cizince z jiných kontinentů světa. Přesto se zdá, že nyní ztrácí svou přitažlivost, jelikož se kupní síla Evropanů postupně snižuje. Tato změna je zvlášť patrná ve stravovacích návycích Francouzů, kteří nyní konzumují méně svých oblíbených pochutin. Španělé šetří s olivovým olejem. Finské sauny se stávají oblíbenějšími ve větrných dnech, kdy jsou energetické náklady nižší. Vyplývá to ze zprávy amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.
Zdroj: Envato Elements

Důvodem tohoto problému je řada výzev, se kterými se Evropa potýká. Například starší populace preferuje volný čas a jistotu zaměstnání před příjmy, což vede k nevýraznému růstu ekonomiky a produktivity. To bylo dále zhoršeno následky pandemie covid-19 a ruské války na Ukrajině, které narušily globální dodavatelské řetězce a vedly k prudkému nárůstu cen energií a potravin.

Dříve se Evropa mohla spolehnout na silný vývozní průmysl, ale pomalé spojení s Čínou, která je pro Evropu klíčovým trhem, podkopává tento aspekt růstu. Navíc vysoké náklady na energie a vysoká inflace zhoršují cenovou výhodu evropských výrobců na mezinárodních trzích a destabilizují pracovní vztahy.

Soukromá spotřeba ve dvaceti zemích eurozóny se od konce roku 2019 snížila o jedno procento, zatímco v USA se vyšplhala o devět procent, uvádí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dále uvádí, že podíl EU na celosvětových výdajích spotřebitelů činí 18 procent, zatímco Amerika má silných 28 procent. Před 15 lety měla EU a USA stejný podíl ve světové spotřebě.

Nízké výdaje a nepříznivé demografické vyhlídky vedou k tomu, že Evropa ztrácí svou atraktivitu pro mnoho firem. Tento trend je vidět od spotřebitelských gigantů jako je Procter & Gamble až po luxusní značky jako LVMH.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) ekonomika eurozóny vzrostla za posledních 15 let o pouhých šest procent, zatímco americká ekonomika o významných 82 procent. Nezávislé Evropské centrum pro mezinárodní politickou ekonomii (ECIPE) uvádí, že průměrná země EU je na hlavu chudší než jakýkoliv stát USA, ovšem s výjimkou Idaho a Mississippi. Pokud současný trend bude pokračovat, rozdíl v HDP na obyvatele mezi USA a EU v roce 2035 bude stejně vydatný, jako je dnes rozdíl mezi Japonskem a Ekvádorem.

Zdroj: Echo24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME