Nahlédněme do doby, kterou prožívali naši rodiče, abychom lépe porozuměli své historii a evoluci každodennosti. Denní život v éře bývalého Československa byl plný jistých výzev, rutin a potěšení. S večery strávenými u rozhlasu, pak televize, a v neděli v křesle s rodinným albem. Náš dnešní den přehlcený internetem a sociálními médii se může zdát nesrovnatelný. Pokud bychom to brali ze širší perspektivy, každá doba má své a každý člověk prožívá vlastní „teď a tady“. To, co je pro nás nepředstavitelné, je pro jiné naprosto běžným denním chlebem.
Ekonomická tvář Československa během socialismu byla diametrálně odlišná od současné ekonomiky České republiky a Slovenska. Centrálně plánovaná ekonomika, zaměřená na průmyslovou produkci, nutila některé naše rodiče a prarodiče pracovat v továrnách a družstvech, narozdíl od dnešní globalizované ekonomiky, kdy máme podstatně více možností a příležitostí k osobnímu růstu.
Kultura a sociální struktura Československa si prošly od dob našich rodičů obrovskou transformací. Zavřenější a opatrnější společnost, která kladla důraz na kolektivní hodnoty, ustoupila, a má více prostoru pro pluralitu, svobodu slova a nové kulturní směry. Kde kdysi dominovala jediná politická a kulturní debata, dnes diskutujeme o různorodosti názorů a uměleckých výrazech. Více se zajímáme sami o sebe a vnímáme věci do hloubky. Máme jistou svobodu slova a to nám dává možnost svobodně vyjadřovat své názory. Dominovat jak v prostředí sociálním, tak i digitálním.
Technologický a vědecký pokrok
Pohled na technologický a vědecký pokrok je sám o sobě velmi nevyzpytatelný. Představme si život bez internetu, chytrých telefonů, a moderní medicíny, který naši rodiče zažívali. V oblasti vědy a technologie, od kosmonautiky po informační technologie, nás Česko a Slovensko přivedly na úplně jinou úroveň poznání a možností. Nepředvídatelnou rychlostí se věda a technologie posouvají. To, co dříve trvalo desítky let, je dnes otázkou měsíců, jak můžeme vidět například s nejnovější technologií umělé inteligence.
Vzdělání a příležitosti pro mladou generaci byly předefinovány skrze rychlý technologický a sociální vývoj. Naše školní třídy se přetransformovaly z tabulí a kříd na interaktivní tabule a online výuky. Naši rodiče mohli snít o možnostech, které má dnes naše mládež na dosah – od mezinárodních studijních programů až po přístup k obrovskému množství informací online.
Ve srovnání s dobou našich rodičů, vidíme fascinující evoluci v každodenním životě, hospodářství, kultuře, vědě a vzdělání, která nás zároveň inspirovala k rozjímání o budoucnosti a úctě k minulosti. Naše československé kořeny tak stále působí na podobu současného života a hodnot, které předáváme dalším generacím.
Avšak jedna věc nás spojuje dodnes. Ať už to bylo Československo, nebo je to právě teď, vždy jsme si kladli stejné otázky a měli podobné úvahy. Strach o to, co bude, jestli zvládneme žit v takové době a ekonomice. Vlastně se v našich hlavách moc nezměnilo. Jen se postupem času staneme více přizpůsobivými tvory a budeme se méně bát a víc dělat.