Úterý, 4. února 2025, svátek má Jarmila, zítra Dobromila
Úterý, 4. února 2025

Česká televize chce více peněz. Bez nich zruší sportovní i dětský kanál

Facebook
Twitter
LinkedIn
1963, arch. S. Holy,Snímek: 12772340, Licence: Rights-managed, Restrikce: , Model Release: no, Credit line: Michaela Jílková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

Česká televize se podle tamního ředitele Jana Součka potýká s rostoucími náklady a současná výše koncesionářských poplatků je nepokryje. Od roku 2008 Češi za televizi platí 135 korun a za veřejnoprávní rozhlas 45 korun. Pokud se částky nenavýší, mohli by tuzemští diváci podle Součka přijít o oblíbené kanály ČT Sport, ČT Art nebo dětské Déčko.

Vláda chce zvýšit poplatky, opozice brzdí jednání

Jednání o zvyšování koncesionářských poplatků se stalo jednou z největších mediálních bitev současnosti. Vláda navrhuje zvýšit měsíční poplatek za ČT z 135 na 150 korun, za Český rozhlas z 45 na 55 korun. Opozice však dlouhodobě tvrdí, že se jedná o zbytečnou finanční zátěž pro občany a že by se naopak ČT a ČRo měly naučit hospodařit efektivněji.

Poplatky za veřejnoprávní média se neměnily od roku 2008

Generální ředitel ČT Jan Souček vůči kritice namítá, že se televize potýká s rostoucími náklady, zatímco poplatky zůstávají stejné už od roku 2008. Argumentuje, že jejich reálná hodnota se za tu dobu podstatně snížila, zatímco náklady na provoz a mzdy narostly.

Hospodáření České televize: Efektivita nebo zbytečné plýtvání?

V roce 2023 hospodařila ČT s rozpočtem 7,2 miliardy korun. Z toho 2,6 miliardy šlo na mzdy, 2,1 miliardy na výrobní úkoly a 1,8 miliardy na provoz televize. Podle opozice je částka za platy zaměstnanců zbytečně vysoká. Veřejnost pak volá po větší transparentnosti financování.

Co se stane, pokud poplatky neporostou?

ČT varuje, že v případě neúspěchu může dojít k rušení některých kanálů, jako je ČT Sport, ČT Art nebo Dětský kanál Déčko. Vláda mezitím prosazuje rozšíření poplatků i na domácnosti, které nevlastní televizor, ale sledují obsah online, například přes mobilní telefon nebo tablet.

Opozice chce škrty a sloučení ČT a ČRo

Andrej Babiš a Tomio Okamura navrhují alternativní řešení, jako je sloučení ČT a ČRo, což by podle nich vedlo k miliardovým úsporám. Většina odborníků však tvrdí, že by tento krok mohl vést k omezení plurality veřejnoprávního vysílání.

Co bude dál?

Klíčové hlasování o novém zákonu je naplánováno na 14. února. Pokud novela projde, nové poplatky by mohly platit již od dubna nebo května. Jestliže ne, ČT bude muset přehodnotit své plány a možná přikročit k razantnějším škrtům.

Debata o financování ČT tak nadále rozděluje politickou scénu i veřejnost. Opravdu je zvýšení poplatků nevyhnutelné, nebo existují i jiné způsoby, jak veřejnoprávní televizi udržet v chodu?

Více podobných článků najdete zde:

i117.cz

Zdroje:

forbes.cz

novinky.cz

idnes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME