Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Budoucnost bez plastů? EU chystá další zákaz, tentokrát to schytají obaly

Facebook
Twitter
LinkedIn
Evropská unie se připravuje na důležitý krok v oblasti ochrany životního prostředí, kterým je zákaz určitých typů plastových obalů. Toto nařízení, které by mohlo mít významný dopad na průmysl a spotřebitele, se zaměřuje na omezení používání jednorázových obalů, zejména v restauracích a kavárnách, a na snížení množství plastových sáčků pro ovoce a zeleninu.
Zdroj: Envato Elements

Dalším cílem chystaného nařízení je výrazně snížit používání některých formátů jednorázových obalů. To zahrnuje miniaturní hotelové obaly na šampony nebo smršťovací fólie na kufry na letištích. Tyto změny naznačují záměr EU posunout se od jednorázové kultury směrem k udržitelnějšímu přístupu k obalovým materiálům.

Navrhovaná evropská norma rovněž zavádí povinnost obsahu recyklovaného materiálu v mnoha typech obalů. Současně stanovuje cíle pro opakované použití, recyklaci a kompostovatelnost obalových materiálů. Toto nařízení má za cíl zvýšit kvalitu recyklace a podporovat trh s druhotnými surovinami.

V rámci této iniciativy mají státy EU zajistit, že do roku 2029 bude devadesát procent materiálů z obalů končit v kontejnerech na tříděný odpad. Toto opatření souvisí také se zavedením systému vratných záloh na plastové lahve od nápojů a plechovky, který se aktuálně připravuje i v České republice.

Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) byla vyjednávání o novém nařízení v posledních týdnech náročná. „Cílem je předcházet vzniku obalových odpadů, podporovat vysoce kvalitní recyklaci a vytvářet trh s druhotnými surovinami,“ uvedl Hladík. Zároveň zdůraznil, že nové nařízení má také zlepšit informovanost spotřebitelů a vytvořit nové obchodní příležitosti.

V roce 2021 vyprodukoval každý Evropan průměrně 188,7 kilogramu obalového odpadu, zatímco průměrný Český občan produkoval 138 až 140 kilo obalového odpadu ročně. Tyto statistiky ukazují na důležitost snižování obalových odpadů a přechodu k udržitelnějším obalovým řešením.

Autor: Veronika Nováková

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME