Pondělí, 16. září 2024, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Pondělí, 16. září 2024

Bankovní krize v USA: Jak jsme na tom u nás?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Banky v USA se potýkají s masivním odlivem vkladů. Tento trend může představovat vážné riziko pro globální finanční stabilitu. Český bankovní sektor zatím zůstává stabilní a těží z vysokých úrokových sazeb. Strach z krize je ale cítit i u nás, existují však mechanismy, které chrání vklady klientů a snižují riziko finančních ztrát.
Zdroj: Profimedia

Bankovní krize z obzoru zdaleka nezmizela, naopak, vypadá to, že její stín nás stále dohání. Banky se totiž potýkají s problémy a těžko říct, kdy tento kolaps ustane. Je tedy otázkou, zda se tento scénář přesune i do Evropy.

Výhled do budoucna nevypadá příznivě. Před pár dny jsme byli svědky pádu jedné z prominentních amerických bank First Republic. Ta se sice vyhnula bankrotu díky záchraně větším hráčem na poli, bankou JP Morgan, ale pokud by se tak nestalo, byl by krach nevyhnutelný. Banka byla prakticky bez vkladů, jelikož klienti zpanikařili a peníze si vybrali.

Podobný scénář hrozí i dalším americkým bankám. Například PacWest nyní prochází obdobím těžkých zkoušek. Právě se vzpamatovává z nepříliš lichotivé prezentace svých finančních výsledků a už musí čelit dalším nepříznivým zprávám. Za minulý týden bylo vybráno téměř deset procent všech vkladů.

Co je na tom všem fascinující, je skutečnost, že téměř všechny americké banky, které doposud zkrachovaly nebo byly převzaty, fungovaly až do poslední chvíle bez jakýchkoli potíží a teoreticky by mohly fungovat i nadále. Ale jakmile se rozšíří zvěsti o nějakých nesrovnalostech v bilanci, klienti začnou ve strachu vybírat své peníze, což je pro jakoukoliv banku smrtící.

A co Česká republika?

Obavy se začínají šířit i mezi obyvateli ČR, kterým teď do očí bije, jak je bankovní systém v podstatě křehký. Na druhou stranu, české banky mají trochu odlišný přístup k podnikání a aktuálně se zdá, že se jim daří využít vysokých úrokových sazeb ke svému prospěchu. Vyberou od klientů poměrně levné peníze a pak je uloží u ČNB za vysoký úrok. To je byznys s minimem rizika.

Samozřejmě, ani v České republice není vyloučeno, že by se některá z bank mohla dostat do potíží. Ale existují způsoby, jak se tomuto scénáři úspěšně vyhnout. Máme tu například garanční fond pojištění vkladů, který vám zaručí částku až do 100 000 euro u všech bank. To je zhruba 2 350 000 korun. Takže, pokud váš vklad v jedné bance nepřesahuje předmětnou částku, nemusíte se strachovat. Proto je rozumné rozložit vyšší sumu peněz mezi několik bank.

Zdroj: Mix24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME