BRNO/PRAHA – Zdálo se, že po loňském rozhodnutí vlády Petra Fialy a společnosti ČEZ je jasno. Jihokorejská státní firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zvítězila v tendru na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Neúspěšný francouzský uchazeč, společnost Électricité de France (EdF), se s tím ale nehodlá smířit a pokouší se situaci zvrátit soudní cestou.
Krajský soud v Brně minulý týden vydal předběžné opatření, které vládě a ČEZ dočasně zakazuje podepsat s KHNP smlouvu. Tento krok vyvolal vlnu znepokojení ohledně dalšího osudu klíčového projektu pro energetickou budoucnost České republiky. Obavy panují, že soudní řízení by se mohlo protáhnout na měsíce, ne-li celý rok, což by znamenalo další zdržení a navyšování nákladů.
Vláda přitom dala jasně najevo, co si o snahách EdF myslí. Podepsala s KHNP předběžnou smlouvu, čímž demonstrovala své odhodlání korejského dodavatele upřednostnit. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dokonce vyjádřil, že by s EdF nikdy žádnou smlouvu nepodepsal. Česká strana vyzvala francouzskou firmu, aby zveřejnila svou nabídku v tendru.
Podle informací z vládních kruhů je právě v nabídce EdF zakopaný pes. Měla totiž obsahovat pro Českou republiku nepřijatelné podmínky, zejména co se týče smluvních garancí výstavby. EdF údajně požadovala, aby smluvní pokuty začaly platit až po neuvěřitelném čtyřletém zpoždění stavby. Pro srovnání, korejská KHNP garantuje termín připojení pátého bloku k síti v roce 2036 a zavazuje se k dílčím termínům i pevné ceně kolem 200 miliard korun za blok (bez nákladů na financování).
Takto benevolentní přístup k termínům výstavby je v ostrém kontrastu s naléhavou potřebou České republiky nahradit v následujících letech uhelné zdroje energie. Zvažované plynové elektrárny a teplárny navíc nejsou v potřebné kapacitě v dohlednu.
Nabídka EdF s obří časovou i finanční rezervou bohužel není překvapivá, pokud se podíváme na předchozí jaderné projekty této společnosti v zahraničí. Stavba elektrárny Olkiuoto 3 ve Finsku trvala bezmála 17 let a její cena se ztrojnásobila. Podobné problémy provázejí i výstavbu reaktorů Hinkley Point v Británii a Flamanville ve Francii, kde se termíny posouvají a náklady raketově rostou.
Naopak, jihokorejská KHNP má za sebou úspěšný projekt jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech, kde včas a v rámci rozpočtu postavila čtyři velké bloky. Tento projekt je mezinárodní agenturou pro atomovou energii označován za příklad úspěšné realizace.
Kromě časových a finančních podmínek měla EdF v tendru požadovat, aby si Česká republika sama zajistila a zaplatila licenční řízení pro reaktor o menší než standardní kapacitě, zatímco KHNP nabídla provedení licenčního řízení na své náklady.
Znepokojující je také zpráva francouzského nejvyššího kontrolního úřadu, která zpochybňuje připravenost francouzského jaderného průmyslu na výstavbu nových bloků kvůli vysokým nákladům, zpožděním a problémům s kvalitou.
Snaha EdF zvrátit výsledek tendru může být vnímána jako projev obav z úspěchu KHNP v Evropě, kde se očekává renesance jaderné energetiky. Případný úspěch Korejců v Česku by mohl otevřít dveře dalším evropským zakázkám a ohrozit tak dominantní postavení EdF.
Přestože někteří odborníci kritizovali soustředění KHNP pouze na český tendr, tato koncentrace může být pro Českou republiku z časového i finančního hlediska výhodou. A co se týče zapojení českých dodavatelů, transparentní výběrová řízení plánovaná KHNP v následujících letech by měla zajistit jejich spravedlivou účast.
Vláda by měla dát jasně najevo, že Česká republika není zemí, o které by se mohlo rozhodovat bez jejího souhlasu. Je nezbytné, aby soud v Brně co nejrychleji rozhodl ve prospěch nabídky KHNP, kterou experti ČEZ a vlády vyhodnotili jako nejlepší. Další odklad by mohl mít pro budoucnost české energetiky fatální následky. Francouzská fitma sice disponuje velkým počtem jaderných reaktorů, ale v tomto souboji s korejským KHNP, který má za sebou řadu úspěšných projektů, by neměl uspět. V zájmu energetické bezpečnosti a prosperity České republiky je, aby v Dukovanech vyrostly nové jaderné bloky včas a za rozumnou cenu.