Pátek, 9. května 2025, svátek má Ctibor, zítra Blažena
Pátek, 9. května 2025

Alberta by mohla hlasovat o odtržení od Kanady. Premiérka Smithová slibuje referendum v roce 2026, pokud uspěje občanská petice

Facebook
Twitter
LinkedIn
Premiérka Danielle Smithová v pondělí oznámila, že pokud občané shromáždí dostatečný počet podpisů pod petici požadující odtržení provincie od Kanady, její vláda uspořádá v roce 2026 referendum o této otázce.

EDMONTON – Politická scéna v Albertě se může v blízké budoucnosti dramaticky proměnit. Premiérka Danielle Smithová v pondělí oznámila, že pokud občané shromáždí dostatečný počet podpisů pod petici požadující odtržení provincie od Kanady, její vláda uspořádá v roce 2026 referendum o této otázce.

Smithová ve svém živě vysílaném projevu uvedla, že osobně preferuje „suverénní Albertu v rámci sjednocené Kanady“. Zároveň však přiznala, že roste počet obyvatel provincie nespokojených se současným uspořádáním v rámci kanadské konfederace, kteří aktivně usilují o možnost hlasovat o nezávislosti.

Drtivá většina těchto jednotlivců nejsou okrajové hlasy, které by měly být marginalizovány nebo očerňovány. Jsou to loajální Albertané,“ prohlásila Smithová. „Jsou frustrovaní a mají k tomu všechny důvody.“

Tento krok navazuje na legislativní iniciativu vládnoucí Sjednocené konzervativní strany (UCP), která minulý týden – den po federálních volbách – představila návrh zákona výrazně usnadňující vyvolání provinčního referenda občanskou iniciativou. Pokud projde, bude k vypsání referenda stačit petice podepsaná 10 % oprávněných voličů z posledních voleb (přibližně 177 000 podpisů), namísto současných 20 % všech registrovaných voličů. Lhůta pro sběr podpisů by se navíc prodloužila z 90 na 120 dní.

Blackout ve Španělsku varováním i pro Polsko. Energetická soustava stárne

Frustrace z Ottawy a ekonomické tlaky

Premiérka Smithová zdůraznila, že Alberta podle ní nemá jinou možnost než se aktivně bránit politice federální liberální vlády. Ta podle ní desetiletí nepřátelsky zasahuje do záležitostí provincie, nespravedlivě odčerpává její bohatství a podkopává klíčový ropný a plynárenský průmysl.

Máme nejbohatší a nejdostupnější přírodní zdroje na Zemi, a přesto je blokujeme,“ kritizovala Smithová federální politiku. „To, co vyprodukujeme, prodáváme jedinému zákazníkovi na jih od nás a zároveň umožňujeme znečišťujícím diktaturám, aby nám snědly oběd.“ Zmínila také, že liberální vláda premiéra (v textu zmíněn Mark Carney, ale pravděpodobně myšlen Justin Trudeau) učinila z Kanady „mezinárodní terč posměchu“, a to i v kontextu obchodních jednání s USA (v textu zmíněn Donald Trump).

Navzdory ostré kritice Smithová uvedla, že výsledky posledních federálních voleb naznačují rostoucí podporu pro infrastrukturní projekty jako ropovody napříč Kanadou, což jí dává naději. Slíbila, že bude „v dobré víře“ pokračovat ve vyjednávání s federálním premiérem o spravedlivé dohodě. Její vláda zároveň jmenuje nový vyjednávací tým, který má za úkol ukončit federální politiky poškozující Albertu a zajistit provincii garantovaný přístup k přístavům pro export surovin.

Premiérka také oznámila vznik panelu „Alberta Next“, který bude pořádat setkání s občany (tzv. town halls), aby sbíral jejich podněty a stížnosti. „Je pravděpodobné, že některé z nejpopulárnějších nápadů, o nichž se bude diskutovat s panelem, předložíme provinčnímu referendu, aby o nich mohli všichni Alberťané hlasovat někdy v roce 2026,“ dodala.

Saúdská Arábie mění strategii OPEC+: Zvyšuje těžbu, aby snížila ceny a potrestala neukázněné členy

Reakce a obavy

Nálady části obyvatel Alberty ilustrovala sobotní demonstrace u provinčního parlamentu, kde stovky lidí podpořily myšlenku odtržení. Pro mnohé byla impulsem čtvrtá výhra Liberální strany v řadě ve federálních volbách. Smithová však zdůraznila, že hněv Albertanů není primárně reakcí na prohru jejich preferovaného kandidáta, konzervativce Pierra Poilievra, ale na pokračování politiky liberální vlády, kterou viní z „národní krize, inflace, kriminality, krize bydlení a rozpočtových problémů“ a z „útoku na ekonomiku naší provincie“.

Plány na možné referendum však vyvolávají i vážné obavy. Představitelé Prvních národů (First Nations – termín používaný především v Kanadě k označení původních obyvatel (domorodých národů), kteří nejsou Inuité ani Métis, jedná se o jednu ze tří hlavních skupin původních obyvatel Kanady, jak je definuje kanadská vláda) důrazně varovali před jakýmikoli snahami o oddělení provincie. Upozorňují, že jejich smlouvy s Britskou korunou byly uzavřeny ještě před vznikem Alberty a provincie nemá pravomoc rozhodovat o územích chráněných těmito dohodami. Smithová na tyto obavy reagovala obecným slibem ochrany práv původních obyvatel a dodržování smluv, ale bez bližších detailů.

Opoziční lídr a předseda albertské NDP Naheed Nenshi ostře kritizoval premiérku za to, že „hýčká“ separatisty v době, kdy Kanada čelí vnějším tlakům. „Dnes bojujeme s prezidentem Trumpem a nemůžeme vyhrát, pokud si myslíme, že bojujeme s Ottawou, s našimi kanadskými spoluobčany nebo s našimi Alberťany,“ uvedl Nenshi. Místo „nekonečných panelů sestavených z kumpánů UCP„, které podle něj jen rozdmýchávají hněv a odrazují investory, vyzval Smithovou, aby referendum vypsala okamžitě a nechala rozhodnout obyvatele.

Očekává se, že premiérka Smithová poskytne další podrobnosti a bude odpovídat na dotazy novinářů na tiskové konferenci v úterý. Budoucnost Alberty v rámci Kanady se tak stává jedním z nejžhavějších politických témat v zemi.