Sobota, 3. května 2025, svátek má Alexej, zítra Květoslav
Sobota, 3. května 2025

Češi platí za elektřinu hodně, tvrdí Eurostat. Analytik vidí zlepšení na obzoru

Facebook
Twitter
LinkedIn
Ceny elektřiny pro české domácnosti jsou v evropském srovnání vysoké, potvrzuje čerstvá statistika Eurostatu, která Česko řadí na páté nejdražší místo v EU a vysoko nad průměr Unie.

PRAHA – Ceny elektřiny pro české domácnosti jsou v evropském srovnání vysoké, potvrzuje čerstvá statistika Eurostatu, která Česko řadí na páté nejdražší místo v EU a vysoko nad průměr Unie. Analýza české poradenské firmy ENA však ukazuje optimističtější trend do budoucna, podle níž se české ceny dle aktuálních ceníků již pohybují pod evropským průměrem.

Rozdíl ve výsledcích obou srovnání vysvětluje jejich odlišná metodika. Zatímco Eurostat zahrnuje i starší, dražší kontrakty a lépe tak odráží současné výdaje, ENA pracuje s aktuálními ceníkovými cenami a lépe zachycuje budoucí vývoj. Analytik Jiří Gavor z ENA potvrzuje, že při přepočtu na paritu kupní síly vychází elektřina v Česku stále jako jedna z nejdražších.

Bezpečnost dětských hřišť v EU: Německo sází na riziko, Belgie na prevenci

Podle Gavora je vysoká cena v Česku dána nejen samotnou cenou silové elektřiny, ale významně i vysokými regulovanými poplatky a daněmi. Na rozdíl od sousedních zemí (Německo, Polsko, Slovensko aj.), kde státy často hradí poplatky za obnovitelné zdroje (OZE) z rozpočtu, v Česku se tento poplatek vrátil na faktury zákazníků. „Česká republika je až extrémně liberální, pohybujeme se ve velmi silně tržním prostředí,“ uvádí Gavor. Ke snížení cen by podle něj mohlo přispět právě přesunutí poplatku za OZE do státního rozpočtu nebo snížení DPH, které je v Česku 21 %, zatímco v některých zemích EU je výrazně nižší.

I přes vysoké poplatky a daně vidí Gavor naději na zlepšení v příštích letech, zejména v letech 2026 a 2027. Očekává se totiž výrazné navýšení celosvětové kapacity exportních LNG terminálů, což by mělo stlačit ceny plynu a následně i elektřiny. „Doufám, že pokud bude nárůst ceny, pak nebude dramatický. Ale hlavně věřím, že už máme za sebou na dlouhá léta takové šokové změny, které jsme prožili v roce 2022 a 2023,“ uzavírá Gavor.

(Zdroj: Seznam Zprávy, Eurostat, ENA)

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.