Čtvrtek, 1. května 2025, svátek má Svátek práce, zítra Zikmund
Čtvrtek, 1. května 2025

Antarktida se otepluje tempem 0,12 °C za dekádu, potvrzují čínští vědci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Antarktický kontinent vykazuje za posledních 40 let celkový trend oteplování, a to průměrnou rychlostí 0,12 °C za desetiletí.

Antarktický kontinent vykazuje za posledních 40 let celkový trend oteplování, a to průměrnou rychlostí 0,12 °C za desetiletí. Uvedla to v neděli čínská státní televize CCTV s odvoláním na Čínský meteorologický úřad (CMA) a experty z Čínské akademie meteorologických věd.

Podle Dinga Minghu, ředitele Ústavu globálních změn a polární meteorologie, čínští vědci využili nejnovější reanalytická data CMA v kombinaci s mezinárodně uznávanými daty, aby tento trend potvrdili. Oteplování se podle něj projevuje především na Antarktickém poloostrově a v centrální oblasti východní Antarktidy.

Odborníci upozorňují, že kvůli specifické geografii Antarktidy a řídkému rozmístění pozorovacích stanic, které se soustředí hlavně podél pobřeží, je získávání komplexních dat o teplotních změnách náročné. „Teplotní změny v pobřežních a vnitrozemských oblastech představují poměrně složitou situaci,“ uvedl jeden z expertů citovaných CCTV.

Ding Minghu vysvětlil, že za dlouhodobým trendem oteplování Antarktidy stojí především lidská činnost. Ta vede k oteplování Jižního oceánu, což následně zvyšuje teplotu nad samotným kontinentem, který je svou rozlohou přibližně 1,5krát větší než Čína.

Německá letiště jsou paralyzovaná. Stávka zasáhne skoro milion cestujících

Antarktida hraje klíčovou roli v globálním klimatickém systému jako tzv. „zdroj chladu“. Změny klimatu v této oblasti mají podle zprávy CCTV zásadní dopad na globální zvyšování hladiny moří a vzorce atmosférické cirkulace.

Přestože oteplování může přinést i některé dílčí výhody, jeho negativní dopady výrazně převažují. „Z krátkodobého hlediska již oteplování Antarktidy způsobilo změny v biologické rozmanitosti a ovlivnilo globální počasí a klima,“ varoval Ding. „V dlouhodobém horizontu pak urychlí tání ledovcových šelfů a ledovců, což povede k dalšímu zvyšování hladiny moří.“

Zdroj informací: CCTV, Čínský meteorologický úřad, Global Times

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.