Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Alarmující predikce! Až 4 000 lidí v nemocnicích s covidem koncem ledna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Po vánočním útlumu se podle předpovědí odborníků opět zvedá počet nakažených covidem a s tím souvisí i růst počtů hospitalizací. Nejohroženější skupinou zůstávají hlavně starší lidé, kteří jsou více náchylní k závažnějším průběhům onemocnění.
Zdroj: Envato Elements

Epidemiolog Roman Chlíbek komentuje současnou situaci: „Současná situace je taková, že po určitém relativně klidném období v době vánočních a silvestrovských svátků očekáváme, že teď dojde k nárůstu nákaz covidu-19. Už začínají narůstat hospitalizace a současně ale přibývá i nákaz chřipky, což je potvrzeno i z referenčních laboratoří.

Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že v současné době je s covidem hospitalizováno 597 pacientů, z nichž 54 vyžaduje intenzivní péči. Chlíbek uvádí, že můžeme odhadovat, že koncem ledna může být až 4000 hospitalizovaných s covidem, což je značný nárůst ve srovnání s loňským rokem.

Vývoj epidemické situace je komplikován i nízkou proočkovaností proti covidu v české populaci. Chlíbek upozorňuje, že covid má paradoxně ještě nižší proočkovanost než chřipka. To může vést k vyššímu počtu nákaz a těžších průběhů onemocnění, zvláště u rizikových skupin.

Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje důležitost preventivních opatření, jako je očkování, mytí rukou a větrání, a to zejména při návštěvě starších či chronicky nemocných osob. I přes rostoucí počty hospitalizací zůstává podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba počet závažných stavů stabilní, což je klíčové pro hodnocení epidemické situace.

Tento trend a očekávání nárůstu nakažených po vánočním útlumu poukazuje na potřebu neustálého monitorování a připravenosti na změny v chování viru. Je důležité, aby se veřejnost i nadále řídila doporučeními odborníků a chránila sebe i své okolí.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME