Čtvrtek, 3. dubna 2025, svátek má Richard, zítra Ivana
Čtvrtek, 3. dubna 2025

Česká armáda mění strategii: Místo stíhaček F-35 nakoupí vzducholodě

Facebook
Twitter
LinkedIn
Česká armáda mění strategii.

Česká armáda šokovala veřejnost i spojence rozhodnutím ustoupit od plánovaného nákupu amerických stíhaček F-35. Místo toho ministerstvo obrany oznámilo, že za miliardové investice pořídí moderní bojové vzducholodě. Tento nečekaný krok, označovaný některými experty za „revoluci ve vojenském letectví“, má podle vedení resortu přinést řadu výhod – včetně nižších provozních nákladů, vyšší efektivity a ekologického provozu.

Stíhačky jsou předražené, vzducholodě stačí

Dlouho očekávaný nákup stíhaček F-35, který měl Českou republiku technologicky přiblížit západním spojencům, narazil na tvrdý odpor části politické scény a odborné veřejnosti. Kritici poukazovali na extrémně vysoké náklady nejen na pořízení, ale i na údržbu letounů. Podle informací ministerstva by provoz každé F-35 vyšel ročně na více než 10 milionů dolarů.

„Musíme přemýšlet strategicky a ekonomicky. Bojové vzducholodě nabízejí vysokou operační flexibilitu, nízké náklady a dlouhou výdrž ve vzduchu. Pro ochranu vzdušného prostoru Česka jsou ideální,“ uvedla v tiskovém prohlášení ministryně obrany Jana Černochová.

Zastaralý koncept, nebo budoucnost letectví?

Představa vzducholodí v moderní armádě vyvolala široké spektrum reakcí. Zatímco zastánci tohoto řešení argumentují jejich schopností dlouhodobého hlídkování, tichým provozem a minimální spotřebou paliva, kritici varují před zranitelností a pomalostí těchto strojů.

„Vzducholodě mají své výhody, ale nelze je srovnávat se stíhačkami, které jsou určeny k rychlé reakci a eliminaci hrozeb. Neumím si představit, jak bychom s nimi čelili například hypersonickým raketám,“ uvedl vojenský analytik Pavel Horák.

Ministerstvo obrany však tvrdí, že moderní vzducholodě již nejsou těžkopádnými kolosy z počátku 20. století. Mají být vybaveny pokročilými obrannými systémy, včetně laserových zbraní, stealth technologie a umělé inteligence pro automatizované řízení.

Nákup od britského výrobce, testování začne příští rok

Podle uniklých informací by Česká republika měla nakoupit až deset vzducholodí od britské společnosti AirDefend, která vyvíjí pokročilé vzdušné platformy na principu hybridních vzducholodí. Stroje by měly dosahovat rychlosti až 180 km/h a být schopné operovat ve výškách kolem 2000 metrů.

První testovací lety by měly proběhnout v příštím roce na základně v Čáslavi. Česká armáda plánuje do systému začlenit také drony, které by vzducholodě doprovázely a plnily průzkumné a obranné úkoly.

Rozhodnutí české vlády nepořídit F-35 vyvolalo překvapení mezi spojenci. Zástupci NATO se k celé záležitosti zatím vyjadřují zdrženlivě, ale podle neoficiálních informací z aliančních kruhů panují pochybnosti o tom, zda vzducholodě skutečně dokážou plnit úkoly moderního letectva.

Podle některých odborníků však může jít o odvážný tah, který inspiruje i další státy k hledání alternativ k drahým stíhacím letounům. Česká armáda tak může být buď průkopníkem nového trendu, nebo se stát terčem posměchu v historii vojenského letectví.

Je 1. dubna. Apríl !!

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.