Co jsou e-sporty a proč o nich všichni mluví
Hráči ve hrách jako League of Legends nebo Dota 2 vydělávají ohromné peníze a jejich zápasy se vysílají na streamovacích platformách jako Twitch nebo YouTube, kde je sledují miliony lidí. Některé turnaje mají větší sledovanost než klasické sportovní zápasy, jako třeba finále League of Legends!
Dnes už se o e-sportech mluví úplně jinak než dříve. Jsou uznávané jako legitimní sportovní odvětví, ve kterém se točí miliardy dolarů a dokonce si už některé univerzity zakládají vlastní e-sportové týmy.
Propojení e-sportu s klasickým sportem
Možná to zní trochu neuvěřitelně, ale tradiční sportovci dnes spolupracují s hráči e-sportů. Známí sportovci jako Cristiano Ronaldo, LeBron James nebo Michael Jordan teď podporují e-sportovní týmy nebo dokonce sami investují do herních ansáblů. Dokonce fotbalové kluby, jako Paris Saint-Germain, Manchester City, nebo FC Barcelona, už mají vlastní e-sportové sekce. E-sporty se tak dostávají k fanouškům i tam, kde by je dřív vůbec nečekali.
Na první pohled se může zdát, že se sporty a videohry propojit nemohou. Pravdou ale je, že mají hodně společného. Ať už je to fotbal, basketbal, nebo videohry. Vždy je třeba mít taktiku, týmového ducha a skvělé reflexy. E-sportovci trénují hodiny denně, aby zlepšil rychlost reakcí a mentální sílu – stejně jako sportovci v tradičních sportech. Samozřejmě, že fyzická kondice není u hráčů e-sportů tak důležitá jako u fotbalistů, ale i tak je pro ně důležité se soustředit a být připravení na dlouhé hodiny napětí.
E-sporty vedou hlavně u mladší generace
Jedním z hlavních důvodů, proč jsou e-sporty tak oblíbené, je to, že se dobře trefují do zájmů mladší generace. Mnozí z nás tráví dlouhé hodiny před obrazovkou – nejen při hraní her, ale i při sledování streamů a zápasů. A místo toho, aby jen seděli a hráli, mohou si na těchto platformách zlepšovat své dovednosti neb komunikovat přímo s hráči, což vytváří silnou komunitu.
V dnešní době není nic neobvyklého, že někdo sleduje live stream zápasů, zatímco na druhé obrazovce si hraje vlastní hru. Mnozí z těchto hráčů mají navíc podporu velkých značek, které je sponzorují – a to jim pomáhá růst.
E-sporty nejsou jen zábava pro děti, ale vážný byznys. Nejlepší týmy mají sponzory, kteří investují tisíce, někdy i miliony dolarů. A to vše do neuvěřitelných turnajů s obrovskými cenami. Například na Dota 2 International byla v roce 2022 celkové prémie přes 40 milionů dolarů.
Zdroj: Gymbeam, redakce