Washington – Zapomeňte na Rusko, Severní Koreu nebo Írán. Pro většinu Kanaďanů je dnes největší hrozbou jejich jižní soused – Spojené státy americké. Podle nové studie, kterou zveřejnil renomovaný Pew Research Center, vnímá USA jako hlavní riziko pro svou zemi až 59 % Kanaďanů. Průzkum tak odhaluje dramatickou změnu vnímání Ameriky v éře prezidenta Donalda Trumpa.
Studie, která oslovila více než 28 000 lidí ve 25 zemích světa, ukazuje, jak nepředvídatelná zahraniční politika Donalda Trumpa mění pohled spojenců na Spojené státy. Trumpovy kroky, které zahrnovaly opakované slovní útoky na Kanadu, hrozby cly vůči spojeneckým zemím, bombardování Íránu a dokonce i návrhy na připojení Grónska, zjevně zanechaly stopy na vnímání amerického souseda.
Ačkoliv více než polovina kanadských respondentů stále považuje USA za svého nejdůležitějšího spojence, rostoucí pocit ohrožení je nepřehlédnutelný. Ještě silnější je tento názor v Mexiku, které je častým terčem Trumpovy politické rétoriky již od jeho první kandidatury v roce 2015. V Mexiku vnímá Spojené státy jako primární hrozbu dokonce 68 % dotázaných, uvedl server politico.
Kanada a EU uzavřely obranný pakt. Chtějí snížit závislost na USA
Evropa se bojí Ruska, Asie Číny
Zcela odlišná je situace v Evropě. S ohledem na probíhající válku na Ukrajině a agresivní politiku Kremlu je za největší hrozbu jednoznačně považováno Rusko. Nejvíce se Moskvy obávají Poláci (81 %) a Švédové (77 %). Průzkum také ukázal zajímavý trend: příznivci evropských pravicových stran mají menší tendenci vnímat Rusko jako hrozbu.
V asijsko-pacifickém regionu se obavy soustředí jiným směrem. V Japonsku (53 %) a Austrálii (52 %) považují občané za největší hrozbu Čínu pod vedením Si Ťin-pchinga.
Naopak na seznamu zemí, které Spojené státy vnímají nejpozitivněji, vede Izrael, kde 95 % respondentů označilo USA za svého klíčového spojence. Následuje Jižní Korea (89 %) a Japonsko (78 %).
Pew Research Center je neziskový think-tank se sídlem v USA, který se zabývá sociálními a politickými trendy. Jeho nejnovější studie tak poskytuje fascinující pohled na to, jak se vlivem politických událostí a kroků jednotlivých lídrů mění globální vnímání hrozeb a spojenectví. Pro Spojené státy je zjištění, že je jejich nejbližší sousedé a spojenci začínají vnímat jako riziko, alarmujícím signálem.