Neděle, 27. července 2025, svátek má Věroslav, zítra Viktor
Neděle, 27. července 2025

Thajsko a Kambodža v pohraničním střetu: Boje si vyžádaly životy nejméně devíti civilistů

Facebook
Twitter
LinkedIn
Mezi Thajskem a Kambodžou ve čtvrtek propukly na společné hranici prudké ozbrojené střety, které si vyžádaly životy nejméně devíti civilistů a vedly k výrazné eskalaci napětí.

Mezi Thajskem a Kambodžou ve čtvrtek propukly na společné hranici prudké ozbrojené střety, které si vyžádaly životy nejméně devíti civilistů a vedly k výrazné eskalaci napětí. Obě země se vzájemně obviňují z vyprovokování konfliktu a snížily své diplomatické vztahy. Thajsko v reakci na boje uzavřelo všechny pozemní hraniční přechody s Kambodžou.

Podle thajské armády došlo k největším ztrátám na životech v provincii Si Sa Ket, kde po střelbě na čerpací stanici zemřelo šest lidí. Nejméně 14 dalších osob bylo zraněno ve třech pohraničních provinciích. Thajsko potvrdilo, že provedlo letecké údery na pozemní vojenské cíle v Kambodži. Kambodžské ministerstvo obrany naopak obvinilo thajské letectvo z bombardování silnice poblíž starobylého chrámu Preah Vihear.

Diplomatická roztržka a vzájemná obvinění

Eskalace násilí vedla k okamžité diplomatické reakci. Kambodža oznámila snížení diplomatických vztahů na nejnižší úroveň, vyhostila thajského velvyslance a stáhla veškerý personál ze své ambasády v Bangkoku. Reagovala tak na středeční krok Thajska, které stáhlo svého velvyslance na protest proti výbuchu nášlapné miny, jenž zranil pět thajských vojáků.

Obě strany nabízejí zcela protichůdné verze toho, kdo čtvrteční střety zahájil. Thajská armáda tvrdí, že její vojáci slyšeli bezpilotní letoun a následně spatřili ozbrojené kambodžské vojáky. Poté, co se je pokusili slovně zastavit, začala kambodžská strana střílet. Naopak kambodžské ministerstvo obrany tvrdí, že Thajsko nejprve použilo dron a až poté zahájilo palbu, přičemž Kambodža jednala „striktně v mezích sebeobrany“. Thajská ambasáda v Phnompenhu varovala své občany, aby opustili zemi, a nedoporučila cesty do Kambodže, pokud to není nezbytně nutné.

Dlouhodobé spory a historické kořeny

Současný konflikt je jen dalším projevem dlouhodobého napětí živeného nacionalistickými náladami a nevyřešenými pohraničními spory. V posledních týdnech situaci zhoršily incidenty s nášlapnými minami, které podle Thajska byly nově položeny v oblastech, jež měly být na základě vzájemné dohody bezpečné. Kambodža tato obvinění odmítá jako „nepodložená“.

Nejvýznamnější a nejnásilnější konflikty se historicky soustředí kolem tisíc let starého chrámu Preah Vihear. Mezinárodní soudní dvůr v roce 1962 přiznal suverenitu nad chrámovou oblastí Kambodži, což se stalo trvalým zdrojem napětí. Po dalších vojenských střetech v roce 2011 soud své rozhodnutí o dva roky později potvrdil, což Thajsko stále vnímá velmi citlivě.