Lékařská komunita uvádí několik faktorů, které mohou tuto proměnu vysvětlit. Zejména se zdá, že současná generace žen má větší obavy z potenciálních vedlejších účinků spojených s užíváním těchto pilulek. Kateřina, 23letá studentka, která se rozhodla pilulky neužívat, sdílí: „Nejvíc se bojím těch vedlejších účinků. Asi ne tolik zdravotních, spíš se bojím toho, co by mi to udělalo s psychikou.“
Toto rozhodnutí může odrážet širší trend mezi mladšími ženami. Vladimír Dvořák, vedoucí lékař Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně, poznamenává: „Žen, které užívají antikoncepční pilulky, skutečně ubývá.“ A pokračuje: „Pokles uživatelek se rozhodně v posledních letech stabilizoval.“
Změny v postojích k antikoncepčním pilulkám mohou být také spojeny s obavami ze syntetických hormonů a jejich potenciálních rizik. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Motol uvádí, že mnoho žen se obává rizik spojených s trombózami nebo karcinomem prsu. Tyto obavy mohou být spojeny s mediálním zpravodajstvím o potenciálních rizicích. Nicméně, podle lékařů, stále více žen také hledá přirozenější alternativy a způsoby života.
Dalším zajímavým trendem, který ovlivňuje postoj k antikoncepci, je proměna vzťahů a zájmu o pohlavní styk. Stále více mladých žen preferuje nezávislý životní styl a větší důraz na kariérní růst, což může snižovat potřebu tradičních vztahů a rodinného života. Fait dodává, že mnozí mladí dospělí dávají přednost online socializaci, což může ovlivnit frekvenci a charakter pohlavního styku.
V kontextu těchto proměn je důležité přemýšlet o dopadech na celkové zdraví a pohodu populace a poskytovat veřejnosti důkladné a aktuální informace o antikoncepci a reprodukčním zdraví.
Zdroj: ct24.cz