Madrid – Soud v Madridu vydal přelomový rozsudek, kterým nařídil uzavření deseti turistických apartmánů v jedné budově. Důvodem nebylo porušení předpisů pro krátkodobé pronájmy, ale ochrana základních práv rodiny s dvěma dětmi, která byla nucena snášet neustálý hluk, večírky a dokonce i sexuální akty na společných chodbách. Soudkyně tento stav označila za „vážné narušení rodinného života“ a nařídila správcovským firmám vyplatit rodině odškodné ve výši 37 000 eur (přibližně 920 000 Kč).
Případ se týká bytového domu v centru Madridu v ulici Toledo, kde je až 75 % z 60 bytů využíváno ke krátkodobým pronájmům. Rozsudek se vztahuje na deset apartmánů na stejném patře, kde bydlí žalující rodina, a zakazuje v nich „vykonávat tuto činnost i v budoucnu“.
To, co činí tento případ výjimečným, je jeho odůvodnění. Soudkyně se nezabývala tím, zda jsou byty provozovány legálně, ale zaměřila se na dopad jejich provozu na život posledních stálých obyvatel. Podle právního zástupce rodiny, Miguela Ángela Rubia Sáncheze, se jedná o jasný případ takzvaného „realitního mobbingu“. Rodině byla údajně nabídnuta „směšná částka“ za odkoupení jejich bytu s cílem, aby se odstěhovali a uvolnili tak prostor dalším turistickým apartmánům.
Soudkyně prohlásila, že bylo porušeno základní právo žalobců na osobní a rodinné soukromí „v důsledku hluku a provádění nezákonných a nehygienických činností“. Rodina ve své žalobě popsala, jak je jejich byt doslova obklíčen ilegálně provozovanými turistickými byty. Uvedli, že provozovatelé, kteří jsou navíc propojeni se správcem a předsedou společenství vlastníků, sice dostali pokuty, ale ve své činnosti pokračovali dál, uvedl server lavozdegalicia.
Jihoamerický blok MERCOSUR pokukuje po Asii. Může vzniknout nová globální obchodní osa?
Neustálé rušení nočního klidu, ničení společných prostor a večírky nájemníků vedly u rodičů i jejich dvou malých dětí k vážným zdravotním problémům, včetně nespavosti, úzkostných stavů a depresí, což soudkyně v rozsudku uznala.
Na základě shromážděných důkazů, včetně policejních záznamů, soud považuje za prokázané, že v domě docházelo k „činnostem poškozujícím budovu i její obyvatele, které nebyly jen obtěžující, ale i nehygienické, neslušné a dokonce nezákonné“. V rozsudku se doslova uvádí, že „hosté využívali společné prostory dokonce k sexuálním stykům“. Mnohonásobné policejní zásahy narušovaly klidné soužití a bránily obyvatelům v nezbytném odpočinku.
Soudkyně odmítla argumentaci správcovských firem, že se jedná o běžné obtěžování, které může způsobit jakýkoli nájemník. Rovněž vyvrátila tvrzení, že rodina si byla při koupi bytu vědoma existence turistických apartmánů. „To neznamená, že jsou povinni snášet takové obtěžování,“ uvedla v rozsudku, který je zatím nepravomocný a lze se proti němu odvolat.
Podle právního zástupce rodiny je rozsudek významný, protože brání „základní práva rodiny na klid a soukromí v jejich domově“ a řeší otázku, pro kterou dosud neexistovala jasná judikatura. Tento případ by tak mohl vytvořit precedent pro další podobné spory v městech zasažených masivním turismem.