Úterý, 25. února 2025, svátek má Liliana, zítra Dorota
Úterý, 25. února 2025

Sedm nejhorších českých filmů za pět let. Nezaujaly influencerky ani velká jména

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zdroj: Falcon, Bontonfilm, Bohemia motion picture, Donart

7. Jak přežít svého muže (2023)

„V komedii je vtipných momentů, že by na ně stačily prsty jedné ruky,“ tak hodnotí romantickou komedii režiséra Rudolfa Merknera jeden z uživatelů portálu ČSFD.cz. Celkově se pak snímek „dočkal“ 27 %.

Příběh vychází ze stejnojmenné knihy Jany Bernáškové, která zároveň ztvárnila hlavní roli Lucie. Divák sleduje mladou herečku Lucii, snažící se vrátit po mateřské dovolené do práce a zároveň čelí výzvám svobodné matky hledající novou lásku. Na této cestě ji doprovázejí její excentrické kamarádky (Iva Pazderková, Mahulena Bočanová, Pavla Dostálová) a personifikovaný vnitřní hlas Šedivka (Ivana Chýlková).

Kritici filmu vyčítají chybějící chemii mezi hlavními hrdiny i herecké výkony. Ať dělali aktéři i režisér cokoli, na plátně nepřeskočí jediná erotická jiskra. Bernášková z filmu odchází jako zdrženlivá studená barbína.

6. Casting na lásku (2020)

zdroj: BONTONFILM

V žebříčku vůbec nejhorších filmů hrají romantické komedie prim.
Film Casting na lásku režisérky Evy Toulové sleduje příběh neúspěšné herečky Stely Nebeské, která se blíží ke čtyřicítce a čelí profesním
i osobním nezdarům. Po ztrátě angažmá v divadle a odhalení manželovy nevěry se rozhodne vzít osud do svých rukou a zahájí „konkurz“ na novou lásku. Její seznamovací pokusy však často končí fiaskem. Stejně jako hodnocení snímku, které na portálu ČSFD.cz dosahuje 25 %. Kritice čelí způsob, jakým se komedie točila, ale i viditelná absence scénografa nebo osvětlovačů. Kladně pak veřejnost nehodnotí ani kostýmy.

5. Cirkus Maximum (2022)

zdroj: Bohemia motion picture

Snímek se zaměřuje na příběh dvou bratrů, Borise (Petr Batěk) a Maxe (Radim Fiala), kteří po smrti svého otce, principála Ferdinanda
(Jan Přeučil), přebírají rodinný cirkus. Film se snaží nabídnout pohled do zákulisí cirkusového života a představit divákům špičková artistická čísla. To se ale podle diváků zcela nepovedlo a odpovídá tomu
i hodnocení 19 % na portálu ČSFD.cz. Kritiky vyznívají jasně – slabý scénář, nevyvážené herecké výkony a nedostatečná režijní práce.

4. Můžem i s mužem (2023)

zdroj: BONTONFILM

Snímek na motivy divadelní hry pod režisérskou taktovkou Vandy Hybnerové sleduje příběh čtyř kamarádek. Dity, Marty, Marie a Stelly, které se setkávají na oslavě narozenin v tajemném bytě. Během večera sdílejí své životní příběhy, odhalují touhy a čelí různým humorným
i bizarním situacím.

Filmu k pochvalným recenzím nepomohlo ani slibné obsazení (Vanda Hybnerová, Kateřina Kaira Hrachovcová) a setkal se převážně
s negativními ohlasy. Na portálu ČSFD.cz dosáhl od uživatelů hodnocení 19 %. Sledování snímku přirovnávají ke sledování stáda postmenstruačních kudlanek, které taškařicuje v ženské verzi nejblbějších hospodských fórů a snaží se simulovat jakési múzické umění. S kritiky se pak shodují na tom, že snímek postrádá pevnou strukturu a kvalitní humor, což se odrazilo v jeho nízkém hodnocení.

3. Láska na zakázku (2024)

zdroj: BONTONFILM

Romantická komedie z roku 2024 mapuje příběh Evy (Eva Toulová), která získává práci v prestižní reklamní agentuře vedené sexistickým šéfem (Václav Vydra). Současně Vítek (Martin Kraus) otevírá vlastní hypnoterapeutickou ordinaci, avšak naráží na nepochopení okolí. Jejich cesty se protnou, když Eva dostane zakázku na reklamu s cílem, aby se dotyčný zamiloval do klientky.

Film se setkal s převážně negativními ohlasy. Na portálu ČSFD.cz dosáhl hodnocení 14 %. Diváci kritizují slabý scénář, nevýrazné herecké výkony a nadměrný product placement. Jeden z recenzentů poznamenal: „Reklamní blok občas přerušeny trapnými hereckými výkony… Troška je proti tomu Fellini.“

2. Princezna na hrášku (2024)

zdroj: BONTONFILM

Režisérky je pod pohádkou z roku 2024 podepsaná Martina Adamcová, přičemž snímek samotný čerpá inspiraci z klasické pohádky Hanse Christiana Andersena a vypráví příběh princezny Agnès de Sully de Montana Bleue (Jasmína Houf), která je nucena uprchnout ze svého království kvůli povstání. Útočiště hledá
v Čechách, kde se setkává s hraběnkou (Dagmar Havlová) a jejím synem. Aby prokázala svůj královský původ, musí podstoupit známou zkoušku s hráškem pod matrací.

Navzdory slibnému obsazení, včetně Lucie Vondráčkové a Pavla Kříže, se film setkal s převážně negativními ohlasy. Na portálu ČSFD.cz dosáhl hodnocení pouhých 12 %. Kritici poukazují na slabý scénář, nedostatečnou výpravu a herecké výkony, které nepřinášejí očekávanou kvalitu. Mnozí diváci vyjadřují zklamání nad zpracováním klasické pohádky, které podle nich postrádá originalitu a hloubku.

Celkově Princezna na hrášku nepřinesla očekávané oživení známého příběhu a zůstala ve stínu svých předchůdců.

1. Cool Girl (2023)

zdroj: DONART

Snímek sleduje příběhy tří mladých dívek – klavíristky Anet
(Kristal Shine), atletky Marty (Dominique Alagia) a tanečnice Tiny (Anna Šulcová). Každá z nich čelí osobním i rodinným problémům
a rozhodne se zúčastnit soutěže „Cool Girl“ s nadějí na lepší budoucnost. Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy Leny Valenové.

Navzdory ambicióznímu námětu se snímek setkal s převážně negativními ohlasy. Na portálu ČSFD.cz dosáhl hodnocení pod hranicí 10 %, což mu přisuzuje nelichotivou pozici nejhoršího českého filmu od natočeného po roce 2020. Kritici poukazují na nepřesvědčivé herecké výkony hlavních představitelek, které pocházejí z řad influencerek, a na klišovitý scénář plný předvídatelných zápletek. Jeden z uživatelů ČSFD.cz poznamenal, že film působí jako „amatérský kousek“ a že hlavní hrdinky jsou „zaměnitelné a nevýrazné“. Těm tak nepomohl ani tříměsíční herecký workshop, který hlavní protagonistky před natáčením absolvovaly.

I přes tato hodnocení film přilákal do kin více než 27 tisíc diváků a je dostupný na platformě Netflix. To naznačuje jediné. I negativní publicita může vzbudit zvědavost publika.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.