Úterý, 1. července 2025, svátek má Jaroslava, zítra Patricie
Úterý, 1. července 2025

První lidé přišli do Ameriky o tisíce let dříve

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nová studie publikovaná v prestižním časopise Science Advances potvrzuje, že historie osídlení amerického kontinentu je mnohem starší, než se dosud předpokládalo.

Nová studie publikovaná v prestižním časopise Science Advances potvrzuje, že historie osídlení amerického kontinentu je mnohem starší, než se dosud předpokládalo. Analýza lidských stop nalezených v Severní Americe definitivně posouvá příchod prvních lidí o tisíce let zpět, což znamená revoluci v našem chápání lidské migrace.

Série otisků byla poprvé objevena v roce 2021 v bahně dávno vyschlého paleolitického jezera. Již tehdy vědci na základě analýzy pylu a semen v okolních vrstvách odhadli, že stopy jsou staré 21 000 až 23 000 let. Toto datování však vyvolalo mezi některými odborníky pochybnosti.

Nyní přichází tým vědců pod vedením Vance Hollidaye s novou, robustnější analýzou. Místo organických zbytků se tentokrát zaměřili na radiokarbonové datování samotného bahna, ve kterém byly stopy zanechány. Výsledky potvrdily původní odhady a upřesnily stáří stop na 20 700 až 22 400 let.

Globální dilema: Jak zajistit důstojný život pro všechny a nezničit Zemi?

Bahno nikdy nelže,“ vysvětlil vedoucí autor studie Vance Holliday. „Záznam je pozoruhodně konzistentní. Byla by to až extrémní náhoda, kdyby vám všechna tato data poskytovala ucelený obraz, který by byl chybný.“ Jedná se již o třetí studii a třetí laboratoř, která stáří stop potvrzuje, což dává závěrům mimořádnou váhu), uvedl server science.

Tento objev staví na hlavu dlouholeté teorie o prvních obyvatelích kontinentu. Až dosud byla za nejstarší severoamerickou kulturu považována takzvaná cloviská kultura, jejíž počátky se datují přibližně 13 000 let zpět. Nově datované stopy jsou tedy o zhruba 10 000 let starší.

Zajímavostí je, že v okolí stop se nenašly žádné kamenné nástroje ani jiné artefakty. Holliday to vysvětluje tím, že stopy pravděpodobně zanechali kočovní lovci a sběrači, kteří pouze procházeli. „Tito lidé žili díky svým nástrojům a byli daleko od míst, kde by si mohli opatřit nové,“ vysvětlil.