Sobota, 27. července 2024, svátek má Věroslav, zítra Viktor
Sobota, 27. července 2024

Plánovaná dřevostavba u Hlavního nádraží v Praze: barva a materiál pod lupou odborníka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pražské Hlavní nádraží má v plánu přivítat jednu z největších dřevostaveb v Česku, a to s sebou přináší otázky týkající se estetiky a trvanlivosti. „Takovouto barvu si to nezachová,“ uvedl pro server iROZHLAS Petr Kuklík, expert na dřevěné konstrukce z Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Zdroj: Henning Larsen Architects

Vizualizace naznačují světlou stavbu, která by mohla ztrácet svoji barvu a časem zešednout. Zvláštnost spočívá v tom, že i barva sloupů se bude lišit podle toho, zda stojí na okraji či ve středu konstrukce. „Asi by bylo hezčí, kdyby vypadaly všechny stejně,“ uvádí Kuklík.

Co se týče samotného dřeva, zatím nejsou známy detaily o použitém druhu. Kuklík však míní, že smrkové lepené lamelové dřevo, podobné tomu na rybím trhu v Sydney, by mohlo být vhodnou volbou. Diskutuje o možnosti využití prefabrikátů, které by se na místě složily dohromady, a připomíná, že výroba takového dřeva probíhá ve specializovaných výrobnách u nás nebo v zahraničí.

Přepravované materiály mají délku padesát metrů. Kuklík sdílí zkušenost ze stavby olympijské vesnice v Pragelatu u Turína, kde bylo dřevo přepravováno z Česka až do Itálie. Převoz těchto materiálů je sice náročný, ale ne nemožný.

Celá konstrukce ze dřeva bude podle projektu laděna do světlých odstínů. Odborník však upozorňuje, že světlá barva stavby nevydrží věčně a bude podléhat procesu šednutí. Změny budou patrné zejména podle umístění sloupů – větší šednutí na kraji a menší uprostřed. Kuklík diskutuje o vlivu povětrnostního stárnutí, které se projeví zejména na krajích a zahrnuje i prašnost. Oba aspekty je důležité zohlednit v urbanistickém prostředí.

Kuklík však konstatuje, že v Asii se můžeme setkat se stavbami datujícími se do sedmého nebo osmého století, kde dramatická ochrana dřeva nebyla v té době používána. Vývoj konstrukce se spíše soustředil na udržování stávajících struktur v případě degradace dřeva. Zdůrazňuje, že představitelé tehdejších kultur spoléhali na pravidelnou údržbu, kdy se konstrukce udržovala a opravovala pouze v případě potřeby. Tato historická perspektiva naznačuje, že i bez moderních prostředků bylo možné udržet dřevěné stavby v dobrém stavu prostřednictvím pečlivé péče a pravidelných oprav.

Co se týče bezpečnosti proti požáru a údržby, Kuklík vysvětluje, že lepené lamelové dřevo má vysokou požární odolnost a v případě potřeby lze provádět opravy. Diskutuje o možnostech protipožárních nátěrů, přičemž zdůrazňuje jejich náročnost a nutnost pravidelné obnovy.

Autor: Jana Tintěrová

Zdroj: iRozhlas.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME