Pondělí, 2. prosince 2024, svátek má Blanka, zítra Svatoslav
Pondělí, 2. prosince 2024

Nevyužité miliardy korun na účtech. Český lid stále provází obavy z utrácení úspor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Česká ekonomika již zůstává v evropském kontextu jedinou, které se ještě nepodařilo plně vzpamatovat z dopadů pandemie Covid-19. Reálný hrubý domácí produkt (HDP) České republiky zatím nedosáhl úrovně z posledního kvartálu roku 2019, což je výjimkou ve srovnání s ostatními unijními ekonomikami, které již tuto překážku překonaly.
Zdroj: Envato Elements

Spotřeba domácností představuje asi pětačtyřicet procent české ekonomiky a posledních šest kvartálů má výrazně jiný vývoj než ve zbytku Evropy,“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Vysoká inflace a pokles reálných příjmů zde sice hrají roli, ale hlavním faktorem je způsob, jakým české domácnosti nakupují. „České domácnosti v průměru odkládají dvanáct procent svých příjmů. Během covidu to stouplo na dvacet. Jinde v Evropě začaly domácnosti tyto přebytky po pandemii utrácet, v Česku začaly naopak spořit, jako bychom měli stále lockdown.“

Nejedná se však jen o spotřební chování domácností, co brzdí naši ekonomiku. Podle Sklenáře rovněž tuzemské firmy šetří a neinvestují, přestože jejich zisky a marže rostou. To vede k nestandardní situaci, kdy české banky mají od firemního sektoru více vkladů než poskytují úvěrů. Rozdíl mezi vklady a úvěry nyní činí až 200 miliard korun.

Firmy mají v bankách zhruba 1 500 miliard a z toho třetina jsou termínované vklady. To je po úsporách domácností další zdroj kapitálu, který v ekonomice je, a čeká se jen na to, až se dá do pohybu,“ zdůraznil Sklenář. Problémem tedy není nedostatek finančních prostředků, nýbrž jejich nevyužití.

Do kontrastu staví příklad trhu Start na pražské burze. Start funguje již pět let, je určen pro malé a střední podniky a vyznačuje se minimálními náklady pro firmy, které zde chtějí vydávat své akcie. Zároveň není vyžadováno dodržování mezinárodních účetních standardů IFRS.

Tržní kapitalizace Startu je zhruba čtrnáct miliard korun, což není mnoho, ale znamená to, že i zdejší nepříliš rozvinutý kapitálový trh se posouvá dopředu. V posledních čtyřech pěti letech se v Česku rozvíjí i startupové podhoubí,“ upozornil ekonom. Loni bylo do českých startupů investováno celkem 37 miliard korun, a jejich počet i průměrná velikost transakcí stále rostou.

Navíc startupy už v Česku zaměstnávají podle odhadů 150 tisíc lidí, takže začínají mít i makroekonomický význam,“ dodal Sklenář. K pozitivním změnám dále patří i to, že Česká republika zvyšuje investice do vědy a výzkumu, i když stále zůstává za průměrem zemí OECD.

Celkově lze konstatovat, že česká ekonomika stále čelí výzvám, které přinesla pandemie Covid-19, a je třeba podniknout kroky k oživení spotřeby a investic, aby se miliardy, které leží ladem, mohly začít využívat k růstu a rozvoji země.

Zdroj: Forbes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME