Pondělí, 2. prosince 2024, svátek má Blanka, zítra Svatoslav
Pondělí, 2. prosince 2024

NASA hlásí nový objev: Na vzdálené exoplanetě může být život

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nové analýzy prováděné pomocí teleskopu Jamese Webba ukázaly, že exoplaneta K2-18 b, vzdálená 120 světelných let v souhvězdí Lva, může mít vodní oceán a potenciál pro existenci života. Přestože nalezení vody je vzrušující, ještě to neznamená potvrzení života. Klíčovým indikátorem může být molekula dimethylsulfid, na Zemi známá jako indikátor mikrobiálního života. Další pozorování a výzkumy však musejí potvrdit tato první zjištění.
Zdroj: Wikimedia Commons/ESA/Hubble, M. Kornmesser

Vědecký svět je na nohou poté, co NASA přinesla senzaci týkající se exoplanety s označením K2-18 b. Nové analýzy naznačují, že tato vzdálená planeta, nacházející se ve vzdálenosti 120 světelných let v souhvězdí Lva, může obsahovat vodní oceán. A to není vše. Je zde možnost existence života.

K2-18 b je téměř devětkrát větší než naše Země a leží v takzvané „obyvatelné zóně“ kolem své hvězdy. Je to oblast, ve které je teoreticky možná existence kapalné vody. Právě na základě dat z teleskopu Jamese Webba byl tento možný objev učiněn. NASA uvádí, že „hojný výskyt metanu a oxidu uhličitého a nedostatek amoniaku může indikovat existenci vodního oceánu pod atmosférou bohatou na vodík“.

Přestože nalezení vody na jiné planetě je vzrušující, to samotné ještě neznamená, že zde musí být život. Nicméně chemické složení atmosféry může přinést další vodítka. Podle zpráv Sky News byla v atmosféře identifikována molekula organické sloučeniny dimethylsulfid (DMS). Na Zemi je DMS považován za indikátor mikrobiálního života. Je však třeba upozornit, že její přítomnost na exoplanetě K2-18 b ještě nebyla definitivně potvrzena. Nikku Madhusudhan, astronom z University of Cambridge a hlavní autor výzkumu pro NASA, uvedl: Nadcházející pozorování by měla potvrdit, zda je DMS v atmosféře K2-18 b skutečně přítomen ve významném množství.“

Díky pokročilé technologii Webbova teleskopu mohli vědci provést mnohem podrobnější analýzu této vzdálené planety. „Tento výsledek byl možný jen díky rozšířenému rozsahu vlnových délek a bezprecedentní citlivosti Webba, která umožnila robustní detekci spektrálních rysů při pouhých dvou průletech,“ zdůraznil Madhusudhan.

Ačkoli nové zjištění nejsou konečné a vyžadují další zkoumání, zdá se, že NASA stojí na prahu dalšího významného objevu v oblasti kosmického výzkumu. Jak Madhusudhan poznamenal pro Sky News: „Naše zjištění podtrhují, jak je důležité při hledání života zohlednit různá prostřední vhodná pro život.“

Zdroj: seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME