Sobota, 7. září 2024, svátek má Regína, zítra Mariana
Sobota, 7. září 2024

Levá na hollywoodskou hvězdu. Jak se Praha stala nehostinným místem pro Cruise a spol.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skandál, který vznikl během natáčení filmu Mission: Impossible v Praze v roce 1995, způsobil nesmírné škody české filmové reputaci. Změna cen pronájmů, kterou provedl Úřad vlády, vedla k tomu, že se Hollywood na několik let otočil Praze zády. Teprve čas dokázal zahojit tuto ránu, když se herec Tom Cruise vrátil do Prahy k natáčení dalšího pokračování této filmové série v roce 2010
Zdroj: Profimedia

Tom Cruise, hlavní hvězda a producent filmové série Mission: Impossible, si pro natáčení prvního dílu v roce 1995 vybral Prahu. Nechtěl ji použít jako kulisu za jiné město či využívat jen pro její historické památky, jak to často dělají jiní tvůrci. Místo toho si přál, aby film zobrazoval současnou podobu Prahy. Cruise již předtím navštívil Českou republiku a věnoval 250 tisíc korun z benefiční premiéry filmu Interview s upírem dětské hematologii a onkologii Motolské nemocnice.

Nicméně, když bylo třeba zahájit natáčení, narazili tvůrci na překážky. Chtěli natáčet v okolí Karlova mostu a v Lichtenštejnském paláci, který měl sloužit jako americká ambasáda. Úřad vlády jim původně nabídl prostory za 80 tisíc korun za den natáčení, ale po zásahu tehdejšího ministra bez portfeje Igora Němce, který vedl Úřad vlády, se částka náhle zvýšila na 580 tisíc korun za den.

V jednu chvíli nám bylo řečeno, že pokud nepodepíšeme papíry do 16 hodin, tak lokalitu nedostaneme. Měli jsme dojem, že přešli od komunismu ke zběsilému kapitalismu bez jakéhokoli zmírnění,“ prohlásila po natáčení Katherine Orloffová, reklamní agentka filmu, v rozhovoru pro magazín Vanity Fair.

Američané byli z těchto jednání šokováni. Když se Cruise vrátil do Hollywoodu, v rozhovorech situaci velmi podrobně popsal. Praha nás oškubala. Pro filmaře, kteří uvažují o natáčení v nádherné Praze, mám vzkaz: Neobtěžujte se prohlásil Cruise.

Václav Marhoul, který v té době vedl Filmové studio Barrandov, se k situaci také vyjádřil. „Cruise celou Českou republiku de facto nazval naprostým ‚debilovem‘. Že tady je neustále komunismus a nedají se tu točit filmy,“ řekl Marhoul. Ten dokonce nabízel Úřadu vlády, že Barrandov uhradí rozdíl 2,5 milionu korun, pokud filmaři zaplatí původní částku. Úřad to ale odmítl.

Také tehdejší prezident Václav Havel se postavil na stranu tvůrců filmu. Řekl, že úředníci nepochopili koncept nepřímého zisku – že by Praha mohla profitovat z potenciálního dalšího natáčení a většího přílivu turistů. Podle Havla měl být palác poskytnut tvůrcům zdarma. Naproti tomu tehdejší premiér Václav Klaus byl názoru, že takové objekty by neměly být pronajímány vůbec.

Ministr Němec se bránil kritice. Prohlásil, že filmařům účtovali regulérní sazbu za pronájem, která byla 580 tisíc korun. Nicméně tento sazebník byl změněn těsně před příjezdem tvůrců filmu. Rozhodnutí úředníků „sedřít Američany z kůže“ mělo však dlouhodobé důsledky.

Například barrandovská studia pocítila pokles zájmu zahraničních filmařů. V roce 1995 získali od zahraničních produkčních společností 25 milionů dolarů, o rok později to byl jen malý zlomek této částky. Aféra okolo natáčení filmu Mission: Impossible postihla také produkční společnosti, které poskytovaly servis zahraničním filmařům. Podle časopisu BusinessWeek byla Česká republika zvažována pro natáčení amerického muzikálu Evita, ale kvůli kontroverzi kolem Cruise se tvůrci rozhodli pro Budapešť.

Po letech ale čas zahojil staré rány. Českou republiku si Tom Cruise nakonec odpustil. V roce 2010 se do Prahy vrátil, aby tu natočil čtvrtý díl Mission: Impossible – Ghost Protocol. Ale tentokrát Praha už nepředstavovala sama sebe, ale Moskvu. Tak se americký štáb možná přece jen pomstil Praze za události z roku 1995 – z Pražského hradu udělali ruský Kreml.

Zdroj: aktualne.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME