,,Studie PPS3 jasně prokázala, co už léta tušíme. Ti, kdo spí dobře, dostatečně dlouho a ideálně před půlnocí, mají výrazně nižší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mozkové mrtvice. Na důležitost kvalitního spánku bychom měli myslet také u našich pacientů,“ uvádí předseda České kardiologické společnosti prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.
Studie s názvem Skóre zdravého spánku a výskyt kardiovaskulárních onemocnění (Healthy sleep score and incident cardiovascular diseases) sledovala po dobu 10 let zdraví 7 200 lidí ve věku 50 až 75 let. Účastníci nejdříve prošli prohlídkou a odpověděli na otázky ohledně životního stylu, zdravotního stavu a dalších klíčových faktorů, včetně spánkových návyků. Analyzovali také spojitost mezi spánkem a srdečními příhodami s přihlédnutím k různým faktorům, jako jsou věk, pohlaví, kouření a další.
Lidé v této studii byli pravidelně sledováni každé dva roky po desetileté období. „Francouzští kolegové hned zpočátku zjistili, že optimálně spí pouze 10 % lidí. V prvních osmi letech se u 274 účastníků rozvinulo ischemické onemocnění srdce nebo cévní mozková příhoda,“ seznamuje s výsledky prof. Linhart. „Dobří spáči měli o 75 % nižší riziko infarktu a dalších chorob srdce a mrtvice než ti, kdo spali opravdu velmi špatně.“ Studie také ukázala, že lépe jsou na tom ti, kdo jsou „ranní ptáčata“.
Podle českých kardiologů je důležité začít učit děti kvalitnímu spánku, aby si tento návyk odnesly do dospělosti. „Spánek je nejdůležitějším mechanismem pro regeneraci těla, nastavení a udržení optimálního režimu nejen kardiovaskulárního systému, ale i klíčových metabolických pochodů v těle. Kvalita spánku má zásadní vliv na dlouhověkost a zdraví,“ vysvětluje kardiolog doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D.
Docent Kára také zdůrazňuje rizika nedostatečného spánku, který může vést k srdečním onemocněním, včetně hypertenze nebo arytmie, už od dětství. Upozorňuje také na často nepoznanou spánkovou apnoe, která může vést k zastavení dýchání během spánku a škodit srdci a cévám. „Podle našich zkušeností trpí nerozpoznanou, a tedy neléčenou spánkovou apnoe polovina našich pacientů, třetina z nich klinicky významnou formou,“ dodává doc. Kára.
Kardiologové vyzývají veřejnost, aby nezanedbávala spánkovou hygienu. Některé z doporučení zahrnují pravidelný spánkový režim, omezení televize a elektroniky před usnutím, zklidnění se před spaním a vědomí si významu kvalitního spánku pro zdraví srdce a cév. „Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí a Česká republika se řadí k evropským zemím s nejvyšším počtem nemocí kardiovaskulárního systému, je dobré si význam kvalitního spánku více připomínat a uvědomovat,“ uzavírá prof. Linhart.
Zdroj: ctidoma.cz