Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Krizová situace v českém zdravotnictví. Do důchodu odejde 12 tisíc sester

Facebook
Twitter
LinkedIn
České zdravotnictví se nachází na pokraji krizové situace. S blížícím se odchodem téměř 12 tisíc zdravotních sester do důchodu a stávajícím nedostatkem dvou tisíc všeobecných sester se tlak na dostupnost péče může v budoucnu ještě zvýšit. Odborové svazy i odborníci zdůrazňují potřebu rychlého řešení, aby se zajistila kvalitní a dostupná péče pro všechny občany.
Zdroj: Envato Elements

V příštích letech bude české zdravotnictví čelit velkým personálním výzvám. Data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že téměř 12 tisíc zdravotních sester, které nyní pracují v nemocnicích, jsou věkově blízko odchodu do důchodu.

Aktuálně zdravotnictví čelí nedostatku zhruba dvou tisíc všeobecných sester. Tento deficit se může v budoucnosti prohloubit v důsledku odchodu většího počtu sester do důchodu. „Máme sedm až 10 let čas, abychom předešli nárazu do zdi,“ zdůrazňuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Nedostatek sester se v současnosti řeší nasazováním přesčasů. Konkrétní čísla ukazují, že zatímco by bylo potřeba 1728 úvazků na hlavní pracovní poměr pro standardní provoz, díky přesčasům se vytváří dalších 2383 úvazků.

Výzvou pro zdravotnictví není jen výuka a příprava nových uchazečů, ale také zajištění vhodných pracovních a finančních podmínek. „Většina sester přijde do nemocnic, zjistí, za jakých podmínek mají pracovat, a tak se otočí a jsou pryč,“ uvádí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Je nezbytné najít řešení a zajistit, aby zdravotnictví zůstalo funkční i v budoucnu. Vzhledem k věkovému složení je třeba se zaměřit na konkrétní regiony a obory, kde je situace nejvíce kritická. Pouze tak lze zajistit, že péče bude dostupná všem pacientům v České republice.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME