Štrasburk/Brusel – Evropský parlament schválil návrh na ukončení bezcelního dovozu pro balíčky z třetích zemí v hodnotě do 150 eur. Tento krok, který by mohl výrazně ovlivnit populární čínské e-shopy jako Temu a Shein, má za cíl ochránit evropské obchodníky, snížit zátěž celních úřadů a zvýšit bezpečnost spotřebitelů. Poslanci rovněž podpořili zavedení paušálního poplatku ve výši dvou eur za každý takový balíček.
Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku velkou většinou podpořil návrh Evropské komise na reformu celního režimu. Klíčovým bodem je zrušení současné výjimky, která osvobozuje od cla zboží v hodnotě pod 150 eur. Právě tato mezera umožňuje masivní dovoz levného zboží, především z Číny, a podle kritiků deformuje trh a znevýhodňuje evropské prodejce.
„Tato záplava dumpingového zboží vytlačuje místní obchodníky a narušuje hospodářskou soutěž,“ uvedla rakouská europoslankyně Sophia Kircher (ÖVP). Poukázala na alarmující statistiky: v loňském roce pocházelo 91 % všech levných balíčků v EU z Číny. Celkem se jednalo o zhruba 4,6 milionu zásilek denně, což je dvojnásobek oproti roku 2023 a trojnásobek ve srovnání s rokem 2022, uvedl server kleinezeitung.
Dalším navrhovaným opatřením je zavedení paušálního poplatku ve výši dvou eur za každý importovaný balíček. Tento poplatek by podle návrhu neměli platit koncoví spotřebitelé, ale přímo zahraniční dodavatelé. Parlament si však vyžádal přezkoumání, zda by se náklady nakonec stejně nepřenesly na zákazníky.
Bezpečnost spotřebitelů v ohrožení
Hlavním motivem pro změnu pravidel je nejen ochrana trhu, ale i bezpečnost spotřebitelů. Evropské celní úřady jsou zahlceny obrovským množstvím zásilek – denně jich do EU dorazí až dvanáct milionů. To jim znemožňuje efektivně kontrolovat, zda dovážené produkty splňují evropské bezpečnostní standardy.
„Namátkové kontroly ukázaly, že v devíti z deseti případů jsou porušeny evropské ochranné předpisy,“ varovala Katarina Barley (SPD), místopředsedkyně Evropského parlamentu. „Jde o nekvalitní výrobky, toxické chemikálie a vadnou elektroniku, která představuje pro spotřebitele nebezpečí. Plánované poplatky jsou prvním krokem, jak přimět platformy jako Temu nebo Shein k odpovědnosti.“
Cílem opatření je také motivovat zahraniční prodejce, aby si zřídili sklady přímo v Evropské unii a posílali zboží hromadně, nikoliv v milionech jednotlivých balíčků. To by snížilo zátěž celních orgánů i dopad na životní prostředí.
Návrhy nyní poputují k dalšímu jednání mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Členské státy se již dříve vyslovily pro zavedení poplatku, jeho konkrétní výši však nechaly otevřenou. Pokud reforma projde, mohlo by to znamenat konec éry extrémně levných nákupů z Asie a výraznou změnu na evropském trhu e-commerce.