Buenos Aires – V Latinské Americe sílí debata o zásadním geopolitickém a ekonomickém obratu. V době, kdy dohoda mezi jihoamerickým obchodním blokem MERCOSUR a Evropskou unií stagnuje, objevují se hlasy volající po vytvoření nového, masivního partnerství s asijsko-pacifickým regionem. Případná dohoda s blokem RCEP, vedeným Čínou, by propojila téměř třetinu světové ekonomiky a populace a mohla by výrazně změnit globální obchodní mapu.
Návrh, který rezonuje v argentinských médiích, přichází v době, kdy se světový řád rychle mění. MERCOSUR (jehož členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) a RCEP (Regionální komplexní hospodářské partnerství) by společně vytvořily gigantickou zónu volného obchodu. Do bloku RCEP patří nejen deset zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), ale také ekonomičtí giganti jako Čína, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland.
Proč se Jižní Amerika dívá na Východ?
Podle argentinských analytiků existuje několik strategických důvodů pro tento obrat. Tím hlavním je frustrace ze Západu. Dohoda mezi MERCOSURem a Evropskou unií, která se vyjednává již desítky let, je prakticky zmrazená kvůli evropskému protekcionismu, zejména v zemědělství, a novým ekologickým požadavkům. Navíc návrat Donalda Trumpa do Bílého domu a jeho preference pro nestabilní „dohody“ místo pevných „pravidel“ zvyšuje v Jižní Americe nejistotu, uvedl server clarin.
Naproti tomu Asie představuje dynamiku a růst. Těžiště světové ekonomiky, inovací a bohatství se přesouvá z Evropy a USA právě sem. Pro země MERCOSURu je tento region již nyní klíčovým partnerem. Čína je pro blok největším exportním trhem a další země jako Singapur, Indie, Japonsko a Jižní Korea patří mezi deset největších odběratelů jihoamerického zboží.
Tajné záznamy argentinské státní firmy odhalují financování příchodu nacistů po válce
Dopady na Evropu a Českou republiku
Vytvoření takto silné obchodní osy mezi Jižní Amerikou a Asií by mělo vážné důsledky i pro Evropu. Dlouho vyjednávaná dohoda EU-MERCOSUR, od které si evropští, a tedy i čeští exportéři slibovali přístup na dvousetmilionový trh, by se pravděpodobně stala definitivně minulostí.
Pro české firmy, zejména v automobilovém průmyslu a strojírenství, by to znamenalo ztrátu konkurenční výhody a nutnost čelit novým obchodním standardům a dodavatelským řetězcům, které by propojovaly Buenos Aires s Pekingem a São Paulo se Soulem. Evropa, která se potýká s vnitřními spory o ochranu vlastních trhů (symbolizovanými protesty francouzských farmářů), by mohla v boji o vliv v Latinské Americe prohrát.
Zatímco se jedná o vizi, která naráží na řadu politických i kulturních rozdílů, ekonomická logika je neúprosná. Země MERCOSURu vidí v Asii pragmatického partnera pro 21. století. Pro Evropu je to varovný signál, že svět na ni nepočká a že její váhavost a protekcionismus ji mohou stát klíčové globální spojenectví.