Úterý, 8. dubna 2025, svátek má Ema, zítra Dušan
Úterý, 8. dubna 2025

Jarní mrazy ohrozily meruňky a broskve. Sadaři čekají na další údery počasí

Facebook
Twitter
LinkedIn
Mrazy poškodily úrodu meruněk. Scénář z loňska se opakuje

Páteční a sobotní noc přinesly ovocnářům nepříjemnou připomínku loňského jara. Teploty v některých regionech klesly hluboko pod bod mrazu a zasáhly květy především meruněk a broskví. Podle Ovocnářské unie ČR se zatím jedná o lokální škody, ale definitivní dopady budou jasné nejdříve za několik týdnů. Mohl by se opakovat scénář z loňska, kdy se ztráty přesáhly miliardu korun.

V ohrožení jsou především rané odrůdy meruněk, které v posledních dnech masivně vykvetly. Stejný problém se týká také broskvoní, které jsou na jarní výkyvy teplot zvlášť citlivé.

Svíce, parafín i větráky. Ochrana sadů je nákladná

Mnozí pěstitelé sáhli po tradičních ochranných metodách, zejména parafínových svících, které se v sadech zapalují během noci a vytvářejí kolem stromů ochrannou vrstvu teplého vzduchu. Jiní používají větráky nebo zamlžovací systémy, které mají zabránit promrzání květů.

Ekonomický tlak je přitom výrazný. Loňská sezóna, kdy dubnové mrazy zničily převážnou část úrody, ovocnářům přinesla škody za více než 1,3 miliardy korun. Podle statistik šlo o nejhorší rok za posledních sto let. Ztráty byly tak rozsáhlé, že došlo i k narušení dostupnosti některých druhů ovoce na českém trhu.

Státní podpora je nejistá, pomalá a nedostatečná

Ovocnáři se každoročně obracejí na stát s žádostí o kompenzace, ale podle jejich slov je proces zdlouhavý a výše náhrad nedosahuje reálných ztrát. Pokryjí totiž zhruba jen třetinu z nich. Ministerstvo zemědělství zatím situaci sleduje, ale konkrétní kroky zatím neohlásilo. Podle mluvčího rezortu bude vývoj vyhodnocen až po skončení rizikového období, které trvá do poloviny května.

To je právě ten problém. Mrazivé noci mohou přijít znovu prakticky kdykoliv v příštích šesti týdnech. Vzhledem k nezvykle brzkému začátku vegetace je přitom riziko značné. Stromy kvetou o několik týdnů dříve než obvykle, takže se doba kvetení překrývá s typickým obdobím mrazových epizod.

Kromě samotných pěstitelů hrozí dopady i spotřebitelům. Pokud dojde ke snížení úrody, mohou ceny ovoce stoupnout – podobně jako v roce 2021, kdy po mrazivém jaru ceny meruněk v některých obchodech vzrostly o 80 %. Pro české zákazníky to znamenalo buď drahé ovoce z dovozu, nebo nedostatek v regálech. Negativní dopady se navíc mohou rozprostřít na více sezon.

Změny klimatu činí ovocnářství stále rizikovějším odvětvím. Teplá zima urychluje rašení, ale nestabilní jaro přináší opakované mrazové šoky. Kombinace těchto jevů činí tradiční modely ochrany prakticky neúčinnými. Mnoho ovocnářů proto zvažuje ukončit činnost.

​Dovoz ovoce a zeleniny do České republiky i kvůli tomu v posledních letech výrazně roste, což zvyšuje závislost na zahraničních dodávkách. Podle údajů Ministerstva zemědělství a Zelinářské unie Čech a Moravy bylo v roce 2023 do ČR dovezeno 442 600 tun čerstvé zeleniny, což představuje meziroční nárůst o 5,5 %. Největší objemy pocházely ze Španělska (103 400 tun), Nizozemska (75 900 tun) a Itálie (58 600 tun). Tento trend vede k prohlubování schodku zahraničního obchodu se zeleninou, který v roce 2023 dosáhl 12,5 miliardy korun, oproti 10,9 miliardy korun v roce 2022. Závislost na dovozech činí tuzemský trh zranitelnějším vůči výkyvům v zahraniční produkci a cenám, což ovlivňuje dostupnost a cenu ovoce a zeleniny pro české spotřebitele.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.