Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Gigantický kosmický střet, který utvořil naši planetu: objev skrytý hluboko pod zemským povrchem

Facebook
Twitter
LinkedIn
V poslední době se vědecká komunita zabývala objevem, který by mohl poskytnout nové poznatky o formování naší planety. Studie publikovaná v prestižním časopise Nature přinesla fascinující hypotézu: hluboko v zemském plášti, pod Afrikou a Pacifickým oceánem, se mohou nacházet pozůstatky protoplanety Theia. Tato teorie by mohla vysvětlit nejen záhadný původ těchto ložisek, ale i samotné vzniknutí Měsíce.
Zdroj: Envato Elements

Studie naznačuje, že před více než 4,5 miliardami let došlo k gigantické srážce mezi Zemí a Theiou. Tato událost zřejmě vedla ke vzniku Měsíce. Výzkumníci se domnívají, že v důsledku této kolize se větší Země stala domovem značné části materiálu z menší protoplanety. Zatímco většina Theiy byla rozprášena do okolního vesmíru, některé její části se shromáždily a vytvořily tak naši měsíční družici.

Jedním z klíčových bodů této teorie je představa, že kolize způsobila roztavení obou těles. Tento proces umožnil, aby se asi 10 % objemu Theiy dostalo do blízkosti zemského jádra, jak ukázaly počítačové simulace výzkumného týmu. Tento materiál se pak pravděpodobně postupně přesunul v důsledku magmatického proudění a vytvořil ložiska známá jako velké nízkorychlostní provincie.

Vědci nyní poukazují na potřebu dalšího zkoumání a analýz měsíční horniny, aby porovnali její složení s materiálem těchto záhadných ložisek. Takové studie by mohly poskytnout další důkazy podporující tuto fascinující hypotézu a zároveň přispět k hlubšímu porozumění unikátnímu složení zemského pláště a vztahům mezi Zemí a Měsícem.

Zatímco většina vědecké komunity vítá závěry této studie, někteří vědci vyzývají ke zvýšené pozornosti zaměřené na procesy, které vedly k uchování podobností mezi oběma kosmickými tělesy. To otevírá dveře dalšímu výzkumu a objevům, které by mohly rozšířit naše chápání rané historie naší planety.

Zdroj: Seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME