Nedávné případy ukazují, že nedostatečná kontrola bezpečnostních standardů může vést k trvalým následkům na zdraví dětí – včetně amputací i ohrožení života.
Úrazy s vážnými následky
Mezi nejzávažnější případy patří incident dívky, která si při jízdě na necertifikované skluzavce poranila ruku tak vážně, že jí lékaři museli amputovat článek jejího prstu. Příčinou byl pád z nafukovacího kruhu a následný kontakt s nezajištěným čerpadlem.
Další případ se odehrál v Českých Budějovicích, kde na malého chlapce spadl osmdesátikilový kovový prvek. Chlapec skončil v nemocnici a podstoupil operaci. V Benešově u Prahy se zase zřítila konstrukce skluzavky, přičemž dítě přišlo o několik prstů. Tragicky mohl skončit i pád dívky v lanovém centru na Modravě, kde následkem přiškrcení upadla do kómatu.
Inspekce odhalují systémové chyby
Česká obchodní inspekce (ČOI) dlouhodobě upozorňuje na zásadní nedostatky v provozování dětských hřišť. Během kontrol často zjišťuje:
-
Chybějící certifikáty a dokumentaci – herní prvky nejsou označeny, postrádají identifikační štítky i zákonem požadované prohlášení o shodě.
-
Mechanická poškození a vady konstrukce – včetně hniloby, prasklin a nevhodných dopadových ploch.
-
Nedostatečnou údržbu a inspekce – mnozí provozovatelé neplní povinnost provádět pravidelné kontroly, a to ani ty roční, které stanovují bezpečnostní normy.
Bezpečnost dětských hřišť v EU: Německo sází na riziko, Belgie na prevenci
Odborníci: Prevence je klíčem
Odborníci se shodují, že k zamezení podobných tragédií je třeba důsledně dodržovat evropské normy EN 1176. Mezi základní doporučení patří:
-
Zajištění kompletní certifikace všech herních prvků.
-
Pravidelné kontroly a včasná údržba zařízení.
-
Okamžité vyřazení závadných prvků z provozu.
-
Pečlivé vedení dokumentace o všech inspekcích.
Bezpečnost dětí na hřištích by neměla být ponechána náhodě. Zanedbaná kontrola a údržba může mít nezvratné následky, často se dá těmto tragédiím předejít včasnou a důslednou péčí.