Praha – Česko v současnosti nemá v Evropské unii dostatečnou sílu na to, aby prosadilo odklad či zrušení nového systému emisních povolenek pro vytápění domácností a dopravu, známého jako ETS 2. V nedělní televizní debatě to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Proti zavedení systému se ostře postavila opozice, která varuje před ožebračováním obyvatel a hrozbou rozkladu EU.
Podle ministra Hladíka zavedení povolenek podporuje a implementuje řada členských států, což znemožňuje český pokus o odklad. „Česká vláda nemá v současné době v Evropě většinu pro to, abychom tento systém buď odsunuli, nebo úplně zrušili,“ konstatoval Hladík v pořadu Partie Plus na CNN Prima News. Dodal, že se Česku podařilo vyjednat alespoň cenový strop povolenky na 45 eur (přibližně 1100 korun). Cílem opatření je podle něj snížit závislost Evropy na dovozu plynu a ropy. Zároveň zdůraznil, že se povolenky nedotknou domácností s centrálním zásobováním teplem, tepelnými čerpadly nebo těch, které topí dřevem, uvedl server oenergetice.
Opoziční poslanec Radek Vondráček (ANO) naopak označil systém ETS 2 za obrovskou hrozbu. „Systém ETS 2 má obrovský potenciál rozložit celou Evropskou unii. Tohle lidi nesnesou, aby se ožebračovali,“ prohlásil. Odmítl Hladíkovo tvrzení, že za schválení systému nese odpovědnost i bývalá vláda Andreje Babiše, která podle ministra odsouhlasila evropský klimatický zákon a následně i plán Fit for 55. „Lžete a manipulujete. Andrej Babiš neschválil Fit for 55. To jde kompletně za vaší vládou,“ ohradil se Vondráček a označil zavedení ETS 2 za „jeden z největších zločinů“ současného kabinetu.
Ještě radikálnější postoj zaujala poslankyně hnutí SPD Karla Maříková. Podle ní povolenky „ekonomicky zlikvidují 50 milionů obyvatel EU“. „SPD bude klidně rebelovat, i kdyby to znamenalo konflikt s Evropskou unií. My tohle dodržovat nebudeme,“ zdůraznila.
Smířlivěji se vyjádřila poslankyně vládního hnutí STAN Michaela Šebelová. Ochrana klimatu podle ní k moderní politice patří, tempo zaváděných opatření ale musí být přiměřené, aby nepoškodilo domácnosti s nízkými a středními příjmy. „Žádná vláda v Evropě nechce spáchat ekonomickou sebevraždu na tom, že dojde ke zdražení tepla pro obyčejné lidi,“ uvedla.
V Evropské unii již funguje systém povolenek ETS pro elektrárny a průmyslové podniky. Nově se má od roku 2027 rozšířit právě na dopravu a vytápění budov. Výnosy z prodeje mají být využity na opatření na ochranu klimatu a část z nich se má přes klimatický sociální fond přerozdělovat na podporu zasažených domácností.