Neděle, 18. května 2025, svátek má Nataša, zítra Ivo
Neděle, 18. května 2025

Firmy marně hledají letní brigádníky, zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí.

Facebook
Twitter
LinkedIn
S blížícími se letními prázdninami tradičně stoupá poptávka firem po brigádnících, letos však narážejí na klesající zájem ze strany studentů.

S blížícími se letními prázdninami tradičně stoupá poptávka firem po brigádnících, letos však narážejí na klesající zájem ze strany studentů. Tisíce volných pozic, zejména v manuálních profesích, zůstávají neobsazené, zatímco mladí lidé mění své pracovní preference nebo dávají přednost odpočinku a cestování. Výraznou novinkou pro letošní sezónu je legislativní změna umožňující pracovat již čtrnáctiletým, avšak za přísně definovaných podmínek.

Personální agentury, včetně společnosti ManpowerGroup, upozorňují na znatelný pokles ochoty studentů nastoupit na klasické sezónní práce. „Firmy hledají hlavně pracovníky do výroby, logistiky a gastroprovozů. Letos ale pozorujeme, že studenti více váhají. Chtějí si odpočinout, cestovat nebo si přivydělat jiným způsobem online. Často se také jejich očekávání neslučují s tím, co trh nabízí,“ popisuje aktuální trend Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR. Největší poptávka po brigádnících je tradičně v krajích s koncentrací skladů a výrobních závodů, jako je okolí Brna, Ostravy, Ústí nad Labem či Plzně. Současně roste zájem studentů o administrativní, kreativní nebo digitální práce, kterých je však na trhu omezené množství.

Významnou změnou pro rok 2025 je novela zákoníku práce, která od 1. června umožňuje pracovat i čtrnáctiletým. Dosud mohli brigádu vykonávat pouze ti, kdo dokončili povinnou školní docházku, tedy od 15 let. Nově se tato možnost otevírá i mladším, avšak výhradně během letních prázdnin a za specifických podmínek: pracovní doba nesmí přesáhnout 7 hodin denně a 35 hodin týdně, zakázány jsou noční směny, přesčasy a riziková práce. Povoleny jsou pouze tzv. lehké práce, například v administrativě, jejichž vhodnost posuzuje krajská hygienická stanice. Nezbytný je také písemný souhlas zákonného zástupce. „Rozšíření možnosti pracovat už od 14 let vnímáme jako přirozený krok k větší pracovní emancipaci mladé generace. Pro firmy to znamená novou skupinu uchazečů, ale zároveň i velkou odpovědnost,“ dodává Rezlerová.

Starší domy zdražily meziročně mezi 2 a 17 procenty

Navzdory klesajícímu zájmu studentů zůstávají odměny za brigády vysoké, firmy si totiž uvědomují, že bez férové mzdy lidi neseženou. V Praze se nástupní hodinové sazby běžně pohybují od 150 do 170 Kč, za náročnější směny až 250 Kč. V regionech jsou sazby nižší, ale v logistice či fyzicky náročných pozicích často překračují 190 Kč/hod. V některých případech tak brigádník může vydělat i více než kmenový zaměstnanec.

Podle Jaroslavy Rezlerové, která je zároveň prezidentkou Asociace personalistů ČR, je začátek května ideálním časem pro hledání letní brigády, nabídka je však v posledních letech citelně zúžená. „Mladí by měli hledat aktivně nejen na pracovních portálech, ale i přes známé, sociální sítě, personální agentury nebo kontaktovat podniky přímo,“ radí. Stále větší roli hrají flexibilní přivýdělky přes aplikace, například rozvozy.

Studenti by si také měli dát pozor na svůj status. „Pokud student uzavře pracovní smlouvu na celý měsíc, může přijít o status studenta. V tom případě za něj stát přestává platit zdravotní pojištění,“ upozorňuje Jiří Halbrštát, ředitel náboru a marketingu ManpowerGroup ČR. Zaměstnavatelé navíc musí počítat s přísnějším dohledem inspektorátů práce ohledně podmínek zaměstnávání mladistvých, kde za porušení hrozí vysoké pokuty.

Mladá generace (Z a Alfa) přichází na trh práce s jinými hodnotami. „Peníze hrají roli, ale důležitější je pro ně flexibilita, respekt a smysluplnost práce. Firmy, které dokážou tyto hodnoty pochopit a promítnout do pracovního prostředí, budou při náboru mladých lidí úspěšnější,“ uzavírá Jaroslava Rezlerová.

Zdroj: Tisková zpráva Komunikační agentury Seteva pro ManpowerGroup