Úterý, 13. května 2025, svátek má Servác, zítra Bonifác
Úterý, 13. května 2025

První skupina bílých Jihoafričanů odletěla do USA jako uprchlíci na základě Trumpova programu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skupina 49 bílých Jihoafričanů, převážně afrikánského původu, v neděli opustila Jihoafrickou republiku na palubě soukromého charterového letadla směřujícího do Spojených států.

WASHINTON/KAPSKÉMĚSTO – Skupina 49 bílých Jihoafričanů, převážně afrikánského původu, v neděli opustila Jihoafrickou republiku na palubě soukromého charterového letadla směřujícího do Spojených států. Tito lidé získali status uprchlíků na základě nového relokačního programu vyhlášeného administrativou bývalého prezidenta Donalda Trumpa letos v únoru.

Letadlo společnosti Omni Air International, které odstartovalo z mezinárodního letiště OR Tambo v Johannesburgu, mělo mezipřistání v Dakaru kvůli doplnění paliva a mělo přistát v pondělí ráno na Dullesově mezinárodním letišti u Washingtonu. Tam měla skupinu přivítat delegace americké vlády včetně zástupců ministerstva zahraničí a zdravotnictví.

Trumpův výkonný příkaz, vydaný 7. února, obviňuje jihoafrickou vládu z rasové diskriminace vůči bělošské menšině – především afrikáncům, kteří jsou potomky nizozemských a francouzských kolonistů. Bývalý prezident tvrdí, že čelí pronásledování na základě rasy, a že jsou terčem diskriminačních zákonů o pozitivní diskriminaci a ohroženi plánovaným vyvlastňováním půdy.

Jihoafrická vláda tato obvinění kategoricky odmítá. Podle ní nejsou afrikánci pronásledováni a žádná půda nebyla vyvlastněna. Zároveň připomíná, že afrikánci nadále patří k ekonomicky nejprivilegovanějším vrstvám v zemi a jejich jazyk i kultura jsou běžně zastoupeny ve veřejném životě.

USA zesilují špionáž v Grónsku, cílem je podpora Trumpových ambicí na ovládnutí ostrova

Trumpova administrativa mezitím pozastavila příjem uprchlíků z jiných částí světa, včetně Afghánistánu, Iráku či zemí subsaharské Afriky, a čelí kvůli tomu žalobám. Kritici tvrdí, že nový program nespravedlivě upřednostňuje bělochy z relativně stabilní země před lidmi prchajícími z válečných zón nebo oblastí zasažených přírodními katastrofami.

Podle dokumentu, který získala agentura AP, mají přijatí afrikánci nárok na širokou podporu – od ubytování, přes zajištění základních životních potřeb až po sociální integraci. Bývalý poradce Bílého domu Stephen Miller označil přesídlení této skupiny za „učebnicový příklad“ smyslu uprchlického programu.

Jihoafrická vláda se rozhodla občanům v odchodu nebránit a uvedla, že respektuje jejich svobodu volby, zároveň ale trvá na tom, že k přesídlení neexistuje opodstatněný důvod. Trumpův exekutivní příkaz rovněž omezil americkou finanční podporu Jihoafrické republice a kritizoval její zahraniční politiku, zejména kvůli kontaktům s Íránem a podání žaloby na Izrael kvůli válce v Gaze.

Let z Johannesburgu byl označen za první fázi „rozsáhlejšího relokačního úsilí“, v jehož rámci by mohly do USA v budoucnu přicestovat další skupiny bělošských Jihoafričanů.