KYJEV – Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) oznámila, že poprvé v historii země odhalila a zneškodnila síť agentů pracujících pro maďarskou vojenskou rozvědku. Tři osoby, dva muži a žena, všichni bývalí příslušníci ukrajinské armády, byli zatčeni a obviněni ze shromažďování a předávání citlivých vojenských informací maďarským agentům výměnou za finanční odměnu. V případě odsouzení jim hrozí doživotní trest odnětí svobody. Informace přinesl americký zpravodajský server Newsweek.
Podle SBU měli údajní špioni za úkol sbírat informace o vojenské bezpečnosti Zakarpatské oblasti, která hraničí s Maďarskem. Zaměřovali se na odhalování slabých míst v pozemní a protivzdušné obraně regionu. Kromě toho měli zjišťovat nálady místního obyvatelstva, zejména jak by reagovalo na případný vstup maďarských jednotek na ukrajinské území.
Napětí v NATO
Tento incident přichází v době rostoucího napětí mezi Ukrajinou a Maďarskem. Ačkoliv je Maďarsko členem NATO, jeho vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána zaujímá vůči Rusku smířlivější postoj a je skeptická k západní vojenské podpoře Ukrajiny. Orbán se opakovaně snažil blokovat finanční pomoc Evropské unie pro Kyjev a bránit jeho snahám o vstup do EU, argumentujíc obavami z odčerpání unijních fondů a narušení zemědělského trhu.
Detaily operace
SBU uvedla, že agenty řídil kariérní důstojník maďarské vojenské rozvědky, jehož totožnost se podařilo zjistit, ačkoliv jeho jméno nebylo zveřejněno. Jeden ze zatčených, čtyřicetiletý bývalý voják z okresu Berehove, byl podle SBU naverbován v roce 2021, ale „aktivován“ byl až v září 2024. Jeho úkolem bylo mapovat místní nálady, zjišťovat možnosti nákupu vojenského vybavení na černém trhu, informace o rozmístění vojenských sil a síle pořádkových jednotek. Agent měl také osobně prozkoumat rozmístění obranných pozic a raketových systémů S-300 v regionu.
USA zesilují špionáž v Grónsku, cílem je podpora Trumpových ambicí na ovládnutí ostrova
Údajně předával informace svému maďarskému nadřízenému během cest do Maďarska, kam vyjížděl pod záminkou péče o nemocného otce. Měl také za úkol verbovat další informátory a pokusil se naverbovat nejméně dvě další osoby. V březnu 2025 měl obdržet telefon se specializovaným softwarem pro tajnou komunikaci a nové pokyny k identifikaci služebních vozidel ukrajinských bezpečnostních sil a shromažďování údajů o ztrátách ukrajinské armády a vývoji na frontě.
Zatčená žena je podle SBU bývalou příslušnicí ukrajinských bezpečnostních a obranných sil, která opustila službu v roce 2025. Jejím úkolem mělo být informování maďarské rozvědky o přítomnosti letadel a vrtulníků v Zakarpatské oblasti a detailech obranných systémů její bývalé vojenské jednotky.
Reakce
Maďarské ministerstvo zahraničních věcí se k obviněním zatím nevyjádřilo, ačkoliv bylo serverem Newsweek kontaktováno.
Vztahy mezi Orbánem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jsou napjaté. Orbán nedávno na Facebooku varoval, že vstup Ukrajiny do EU ohrožuje dosavadní úspěchy Maďarska. Zelenskyj na to reagoval tvrzením, že většina Maďarů vstup Ukrajiny do EU podporuje, a obvinil Orbána z manipulace veřejným míněním a blokování evropské integrace Ukrajiny pro vlastní politické účely. Orbán Zelenského výroky označil za „přímou hrozbu v mezinárodní politice“.
Co bude následovat
Odhalení špionážní sítě pravděpodobně dále zhorší již tak komplikované vztahy mezi oběma zeměmi. Ukrajina nadále usiluje o vstup do EU navzdory maďarským hrozbám vetem. V Maďarsku se blíží parlamentní volby plánované na rok 2026, ačkoliv opozice volá po jejich dřívějším konání.