Úterý, 8. dubna 2025, svátek má Ema, zítra Dušan
Úterý, 8. dubna 2025

Benefity léků na ADHD převažují nad zdravotními riziky, uvádí studie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Benefity léků na ADHD jsou větší než zdravotní rizika

Přínosy užívání léků na poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) převažují nad dopadem zvýšeného krevního tlaku a srdeční frekvence, vyplývá z nové studie.

Mezinárodní tým výzkumníků vedený vědci z Univerzity v Southamptonu zjistil, že většina dětí užívajících léky na ADHD zaznamenala mírné zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence, ale že celkový účinek těchto léků byl „malý“. Vědci uvedli, že výsledky studie poukazují na potřebu „pečlivého monitorování“, píše list The Guardian

Profesor Samuele Cortese, hlavní autor studie z Univerzity ze Southamptonu, uvedl, že rizika a přínosy jakéhokoli léku je třeba posuzovat společně, ale v případě léků na ADHD je poměr rizik a přínosů „uklidňující“.

„Zjistili jsme celkové mírné zvýšení krevního tlaku a tepu u většiny dětí užívajících léky na ADHD,“ uvedl. „Jiné studie ukazují jasné přínosy, například snížení rizika úmrtí a zlepšení školních výsledků, stejně jako mírné zvýšení rizika hypertenze, ale nikoliv jiných kardiovaskulárních onemocnění. Celkově je poměr rizik a přínosů pro osoby užívající léky na ADHD uklidňující.“

Odhaduje se, že ve Spojeném království má ADHD, což je neurovývojová porucha s příznaky jako impulzivita, nesoustředěnost a potíže se zaměřením, 3 až 4 % dospělých a 5 % dětí, uvádí Národní institut pro zdraví a péči (NICE).

Lékaři mohou předepsat stimulanty, jako je methylfenidát, jehož nejznámější značkou je Ritalin. Mezi další stimulanty používané při léčbě ADHD patří lisdexamfetamin a dexamfetamin. Nestimulační léky zahrnují atomoxetin, což je selektivní inhibitor zpětného vychytávání noradrenalinu (sNRI), a guanfacin.

Studie zahrnující děti, dospívající a dospělé uvádí: „Existuje nejistota ohledně toho, zda léky používané při léčbě ADHD mohou vést ke kardiovaskulárním onemocněním, a přetrvávají obavy ohledně jejich kardiovaskulární bezpečnosti.“ Studie zjistila, že všechny léky na ADHD byly spojeny s mírným zvýšením krevního tlaku a srdeční frekvence, s výjimkou guanfacinu, který vedl ke snížení krevního tlaku a tepu.

Nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v dopadu na krevní tlak a tep mezi stimulanty (včetně methylfenidátu a amfetaminu) a nestimulanty (atomoxetin a viloxazin). Výzkumníci doporučují, aby lidé s existujícím srdečním onemocněním před zahájením léčby konzultovali vedlejší účinky léků na ADHD s kardiologem.

Dr. Ulrich Müller-Sedgwick, psychiatr a odborník na ADHD, uvedl, že většina lékařů předepisujících léky na ADHD si je vědoma kardiovaskulárních rizik a řídí se pokyny NICE pro sledování krevního tlaku, tepu a hmotnosti. „Potřebujeme podrobnější pokyny pro situace, kdy je třeba léčbu ADHD upravit nebo ukončit,“ řekl.

Loni think-tank varoval, že NHS čelí „lavině potřeb“ v oblasti autismu a ADHD, a uvedl, že systém určený pro zvládání rostoucí poptávky po vyšetřeních a léčbě je „zastaralý“. Počet předepsaných léků na ADHD v Anglii stoupl od pandemie meziročně o 18 %, přičemž největší nárůst byl zaznamenán v Londýně.

Dr. Tony Lloyd, bývalý výkonný ředitel nadace ADHD Foundation, uvedl, že dlouhodobé přínosy léků na ADHD jsou dobře zdokumentované, včetně snížení rizika úzkostí a depresí, poruch příjmu potravy, škodlivého kouření, zlepšení školních výsledků a ekonomické nezávislosti.

„Bohužel přetrvává neznalost ohledně léků na ADHD – pozůstatek 80. a 90. let, kdy byly tyto léky mylně považovány za morální pilulku, která zlobivé, neklidné a rušivé děti přemění na hodné – což samozřejmě není pravda,“ řekl.

„Je to jednoduše kognitivní zesilovač, který zlepšuje zpracování informací, tlumí rozptýlení, zlepšuje soustředění, plánování a stanovování priorit, sebekontrolu a snižuje impulzivitu myšlení a jednání.“

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.