Neděle, 29. června 2025, svátek má Petr a Pavel, zítra Šárka
Neděle, 29. června 2025

AI avatar se snažil obhajovat u soudu, soudci ho po pár vteřinách vypnuli

Facebook
Twitter
LinkedIn
Soudní síní newyorského odvolacího soudu se rozlehl hlas mladého muže s dokonalým účesem, který se chystal přednést svou řeč.

NEW YORK – Soudní síní newyorského odvolacího soudu se rozlehl hlas mladého muže s dokonalým účesem, který se chystal přednést svou řeč. Trvalo jen pár vteřin, než si senát uvědomil, že řečník nejenže nemá právnický titul, ale ve skutečnosti vůbec neexistuje. Jednalo se o další bizarní kapitolu v rozpačitém nástupu umělé inteligence do světa práva.

Incident se odehrál 26. března pod vitrážovou klenbou jednoho z nejvyšších soudů v New Yorku. Senát se tehdy chystal vyslechnout Jeroma Dewalda, žalobce v pracovněprávním sporu, který se rozhodl přednést svou řeč prostřednictvím předem nahraného videa.

„Žalobce předložil pro svou řeč video,“ oznámila soudkyně Sallie Manzanet-Danielsová. 

Na obrazovce se objevil usměvavý, mladistvě vyhlížející muž v košili a svetru. „S dovolením, vážený soude,“ začal. „Přicházím dnes jako skromný laik před panel pěti vážených soudců.“

„Dobře, počkejte,“ přerušila ho okamžitě soudkyně. „To je právní zástupce v tomto případu?“

„To jsem vygeneroval já. To není skutečná osoba,“ odpověděl Dewald ze svého místa v síni.

Kongo láká USA na své poklady

Soudkyně neskrývala své rozhořčení a hlasitě přikázala video vypnout. „Nelíbí se mi, když mě někdo uvádí v omyl,“ dodala, než Dewaldovi dovolila pokračovat v řeči už osobně.

Dewald se později soudu písemně omluvil s tím, že neměl v úmyslu nikoho poškodit. Protože neměl právníka, doufal, že avatar přednese jeho argumenty plynuleji a bez jeho obvyklého zakoktávání a mumlání. 

Tento případ není ojedinělý. Již v červnu 2023 byli dva právníci a jejich firma v New Yorku potrestáni pokutou 5 000 dolarů za to, že pro svůj právní výzkum použili nástroj umělé inteligence. Ten jim vygeneroval citace fiktivních soudních případů, které následně použili ve svých podáních.

Podobná situace se opakovala, když právníci Michaela Cohena, bývalého osobního právníka Donalda Trumpa, rovněž citovali smyšlené rozsudky. Cohen tehdy vzal vinu na sebe s tím, že si neuvědomil, že nástroj od Googlu je schopen takzvaných „AI halucinací“.

Použití AI avatarů však není vždy nežádoucí. Arizonský nejvyšší soud minulý měsíc začal záměrně používat dva AI avatary, „Daniela“ a „Victorii“, aby pro veřejnost shrnovali soudní rozhodnutí.