Pátek, 18. července 2025, svátek má Drahomíra, zítra Čeněk
Pátek, 18. července 2025

Trump hasí požár, který sám založil: Skandál Epstein se obrací proti němu a jeho týmu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Donald Trump a jeho nejvyšší představitelé v oblasti práva, včetně ministryně spravedlnosti Pam Bondi a vedení FBI, čelí nečekanému problému – nedůvěře vlastní voličské základny.

Donald Trump a jeho nejvyšší představitelé v oblasti práva, včetně ministryně spravedlnosti Pam Bondi a vedení FBI, čelí nečekanému problému – nedůvěře vlastní voličské základny. Po letech, kdy sami přiživovali konspirační teorie o smrti finančníka Jeffreyho Epsteina a údajném seznamu jeho vlivných klientů, se nyní snaží tyto spekulace vyvrátit. Oheň, který pomáhali založit, se jim však vymkl kontrole.

Vztah mezi Trumpem a Epsteinem měl své fáze. V roce 2002 Trump pro New York Magazine popsal Epsteina jako „skvělého chlapa“, se kterým je „spousta zábavy“, a poznamenal, že má zájem o „mladší“ ženy. Po Epsteinově zatčení v roce 2019 se však Trump od něj distancoval, tvrdil, že spolu nemluvili 15 let a že měl s finančníkem spory.

Když byl Epstein v srpnu 2019 nalezen mrtvý ve své cele, přičemž smrt byla oficiálně označena za sebevraždu, Trump začal okamžitě naznačovat opak. Sdílel na sociálních sítích příspěvky spojující Epsteinovu smrt s bývalým prezidentem Billem Clintonem a veřejně zpochybňoval oficiální závěry. „Lidé se stále snaží přijít na to, jak se to stalo. Byla to sebevražda? Byl zabit?“ prohlásil Trump v roce 2020 a dodal, že přeje Epsteinově společnici Ghislaine Maxwell „vše dobré“.

Jeho nejbližší spojenci, kteří jsou nyní v čele klíčových institucí, šli ještě dál. Ředitel FBI Kash Patel jako komentátor ostře kritizoval republikány, že se dostatečně nesnaží získat údajný Epsteinův seznam klientů – dokument, o kterém nyní Patelovo FBI tvrdí, že neexistuje. Jeho zástupce Dan Bongino označil skandál za „jeden z největších politických skandálů naší doby“ a vykreslil ho jako rozsáhlé spiknutí elit. Ministryně spravedlnosti Pam Bondi dokonce ještě po nástupu do funkce v únorovém rozhovoru pro Fox News tvrdila, že údajný seznam klientů leží na jejím stole a že existují „desetitisíce videí Epsteina s dětmi“.

Nyní, když jsou u moci, však Trump a jeho tým otočili o 180 stupňů a snaží se „džina vrátit zpět do láhve“. Ministerstvo spravedlnosti oficiálně prohlásilo, že žádný „seznam klientů“ neexistuje a žádné další soubory nebudou zveřejněny. Ředitel FBI Patel pod přísahou v Senátu vypověděl: „Věřím, že se oběsil ve své cele.“

Nejagresivnější je sám Trump. Ve svých příspěvcích na síti Truth Social označil své „BÝVALÉ podporovatele“, kteří věří konspiračním teoriím, za „slabochy“ a prohlásil, že „jejich podporu již nechce“. Celý skandál nově nazval „Hoax Jeffreyho Epsteina“, který podle něj bez důkazů vytvořili demokraté.

Celá situace tak ilustruje paradox, ve kterém se Trumpova administrativa ocitla. Po letech budování hnutí založeného na nedůvěře v oficiální instituce se sami stali hlavou těchto institucí. Jejich vlastní stoupenci, navyklí věřit konspiracím, nyní odmítají přijmout oficiální verzi – i když přichází přímo od jejich vůdců.