Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert, zítra Cecilie
Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Trik, jak ušetřit na letenkách. Je skiplagging risk, nebo opravdový zisk?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Letenky se zdražují a lidé tak hledají způsoby, jak ušetřit. Skiplagging je trik, který používá čím dál tím víc lidí a povědomí o něm se na internetu šíří bleskovou rychlostí. Má však své výhody i rizika. Jak to celé funguje a co na to letecké společnosti?
Zdroj: Envato Elements

Skiplagging spočívá v tom, že si cestovatel zakoupí nepřímou letenku, která je levnější než přímý let. Poté však nevyužije let do druhé destinace. Například, pokud chcete letět z Ženevy do Madridu, můžete si zakoupit levnější letenku do jiného španělského města s mezipřistáním v Madridu, ale v Madridu vystoupíte a na druhý let jednoduše nenastoupíte.

Většina letenek zakoupených skrze tuto metodu je s konečným cílem, což znamená, že pokud si odbavíte zavazadla, dorazí až do konečné destinace. Proto je vždy dobré cestovat s příručním zavazadlem, které si berete přímo sebou na palubu. Existuje také riziko, že nebude možné využít zpáteční let, protože ho cestovní agentura zruší. Edward Russell, zpravodaj pro Skift a Airlines Weekly, doporučuje: „Cestovatelé, kteří se rozhodnou vyrazit na skiplagging, by si měli vždy rezervovat jednosměrné letenky, jejich zpáteční cesta tak nebude zrušena, pokud letecká společnost zruší letenku.“  Existuje také riziko, že vaše přestupní město může být změněno z důvodů logistiky nebo plánování.

I když lze najít skiplagged letenky pomocí běžných vyhledávačů, jako je Kayak či Google Flights, existují i specializované weby. Jeden z nich, Skiplagged, dokonce zdůrazňuje na své domovské stránce, že jej United Airlines zažalovali kvůli praxi, kterou propagují – a vyhráli.

Letecké společnosti tuto praktiku nevidí rády. Jejich stanovisko je, že ceny letenek jsou určeny na základě konkurence, nikoli vzdálenosti letu. Vzhledem k tomu, že prázdné místo mohlo být prodáno jinému cestujícímu, společnosti teoreticky přicházejí o peníze, když cestující nepokračují do cílové destinace.

I když letecké společnosti tuto praktiku neschvalují a vychytralí cestovatelé jim pijí krev, skiplagging je v zásadě legální. Trestní postihy, či soudní řízení tak nehrozí. Cestovatel by však měl být opatrný ohledně potenciálního zákazu cestování s konkrétní aerolinkou, jelikož spousta z nich ve svých smlouvách skiplagging přímo zakazují. „Cestovatelé by se měli více obávat potenciálního zákazu cestování s konkrétní aerolinkou, než toho, že budou čelit trestnímu stíhání.“ dodává Russell.

Zdroje: Euronewstravelnews24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME