Sobota, 14. září 2024, svátek má Radka, zítra Jolana
Sobota, 14. září 2024

Proč je důležité studovat psychologii a co nám může o našem vlastním chování prozradit?

Facebook
Twitter
LinkedIn
"Proč to vlastně musím vědět?” Psychologové se často setkávají s otázkou, proč by lidé měli studovat psychologii, když jsou tu pro ně právě oni. Ale co vlastně psychologie jako věda obnáší? A jak nám její znalosti mohou pomoci?
Zdroj: Envato Elements

Psychologie je věda, která se zabývá tím, jak funguje naše mysl, chování a komunikace. Pomáhá nám pochopit, proč lidé dělají to, co dělají, a jak se chovají ve skupinách. Existuje mnoho různých směrů psychologie, ale v podstatě se vždy snažíme pochopit, jak funguje naše mysl a jak můžeme využít tohoto poznání k lepšímu porozumění sebe i ostatních, naučit se je řídit a využívat pro rozvoj člověka a společnosti.

K tomu, aby člověk mohl něco dělat, vždy potřebuje teoretický základ – znalosti o tom, jak to dělat. Tyto znalosti lze získat metodou pokusů a omylů, na základě zkušeností. Nebo je lze získat předem, pokud se člověk rozhodne na situaci připravit.

Jelikož člověk přirozeně dělá chyby, nese s sebou první varianta určitá rizika. Člověk může ublížit sobě nebo druhým a souběžně s tím může ztratit spoustu času. Druhá možnost je často považována za konstruktivnější. Extrémním příkladem může být, že je lepší dopředu vědět, že v elektrické zásuvce je proud, než to zjistit dotykem.

Studiem a z něj získanými znalostmi a zkušenostmi si člověk usnadňuje život. Podívejme se na jídlo – člověk se naučil, co je jedlé, co ne, naučil se, jak ten či onen produkt vypěstovat, naučil se ho správně uvařit. A kam až jsme se doposud dostali? Máme rozvinuté kuchařství, lidé umí vařit (mají k tomu potřebné dovednosti) různé potraviny, jsou schopni potravu sami vypěstovat. Správné manipulaci s potravou jsme se museli naučit od prvopočátku, protože se jedná o základní lidskou potřebu.

Další příklad z oblasti základních lidských potřeb – bezpečnost, zdraví a pohodlí. Naučili jsme se, že když rozděláme oheň, je nám mnohem tepleji. Naučili jsme se, že když se oblékneme, je to pohodlnější a neofoukne nás vítr. Začali jsme se učit, jak léčit nemoci a pomáhat zraněným – vzniklo lékařství (jako dovednost). Teď už každý z nás ví, co má dělat, když ho bolí břicho, hlava nebo si zvrknul nohu, nemusí tyto informace vyhledávat, dovednosti už má a zbývá je jen použít.

Všechny tyto znalosti organizují náš život.

A proč tedy psychologie?

Stejně jako v případě jídla, bezpečnosti atd. jsou lidé vždy v těsné blízkosti druhých lidí, žijí ve společnosti a přesto nakonec – žijí sami se sebou. Proč si tedy nepřiznáváme, co nás obklopuje a jak to všechno funguje? Proč nechceme pochopit, jak funguje naše myšlení, emoce, co je podstatou naší osobnosti a jak se můžeme zlepšit? Proč nechceme vědět, jak lépe komunikovat s ostatními, jak budovat vztahy, jak řešit konflikty? Proč nechceme vědět, jak lépe porozumět dětem a pomáhat jim růst?

Psychologie nám v tom všem může pomoci. Naučí nás porozumět sobě samým, ostatním, pomůže nám lépe se orientovat ve světě. A tak jako se člověk naučil vařit, oblékat se a léčit, tak se může naučit i lépe rozumět svým myšlenkám a emocím, lépe komunikovat s ostatními, být šťastnější a spokojenější.

Autor: Uliana Shcheglova, studentka ČZU a stážistka ve společnosti i117.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME