Pondělí, 7. července 2025, svátek má Bohuslava, zítra Nora
Pondělí, 7. července 2025

Pády z oken a záhadné sebevraždy. Vlna podezřelých úmrtí ruských elit vyvolává otázky

Facebook
Twitter
LinkedIn
Od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 zemřely za podezřelých okolností desítky ruských podnikatelů, státních úředníků a špičkových manažerů.

Od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 zemřely za podezřelých okolností desítky ruských podnikatelů, státních úředníků a špičkových manažerů. Oficiální verze často hovoří o sebevraždách nebo nešťastných náhodách, přičemž zvlášť častým jevem se staly takzvané „pády z oken“. Podle expertů však za mnoha z těchto případů mohou stát ruské bezpečnostní složky, které tak vysílají varování ostatním.

Vlna podezřelých úmrtí, která zasáhla ruskou elitu, neustává. Ivan Stupak, ukrajinský vojenský analytik a bývalý důstojník bezpečnostní služby SBU, se domnívá, že za mnoha z těchto incidentů stojí právě ruské tajné služby.

Mohou na člověka vyvíjet nátlak různými způsoby. Je to známá taktika – buď se zabijete sám a vaše rodina bude ponechána v klidu s tím, co má, nebo zahájí zatýkání, věznění a všechny nechají bez prostředků,“ vysvětlil Stupak pro deník Kyiv Independent.

Série pochybných nehod

Mezi nejznámější případy patří smrt Vladislava Avajeva, viceprezidenta Gazprombanky, jedné z největších ruských bank. V dubnu 2022 byl nalezen mrtvý ve svém moskevském bytě spolu s manželkou a dcerou. Podle vyšetřovatelů měl nejprve zastřelit svou rodinu a poté obrátit zbraň proti sobě. Jen o několik dní později byl ve své vile ve Španělsku nalezen mrtvý bývalý manažer plynárenské společnosti Novatek Sergej Protosenya, rovněž se svou ženou a dcerou. Španělská média informovala, že svou rodinu údajně zabil a následně se oběsil, případ však zůstává neuzavřen.

Stupak připouští, že ne všechny případy musí být politicky motivované. „Kromě obchodních sporů může jít také o nesplacené dluhy, půjčené peníze nebo dokonce zpronevěru,“ dodal.

Rusko omylem přiznalo ohromující ztráty

Osm smrtelných „pádů“

Nejpozoruhodnějším vzorcem je opakování úmrtí způsobených „pádem z okna“. Od roku 2022 bylo hlášeno nejméně osm takových incidentů. V září 2022 zemřel předseda druhé největší ruské ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov po pádu z okna nemocnice v Moskvě. Zatímco oficiální zpráva společnosti Lukoil hovořila o „vážné nemoci“, státní média později uvedla, že spáchal sebevraždu.

Nejnověji, 6. února tohoto roku, zemřel ruský písničkář Vadim Strojkin během razie ruských bezpečnostních sil. Podle lidskoprávní skupiny OVD-Info vypadl z okna v desátém patře svého petrohradského bytu, zatímco policisté prováděli domovní prohlídku kvůli jeho údajnému daru ukrajinským ozbrojeným silám. Ruská média označila jeho smrt za sebevraždu.

Demonstrativní varování

Podle Stupaka je fyzické vyhození někoho z okna hlučná a riskantní operace, ale někdy je záměrem právě vyslání jasné zprávy. „Podívejte se, co se stalo s Jevgenijem Prigožinem. Mohli ho otrávit někde v Africe a snadno to svést na zkažené banány. Ale oni si vybrali demonstrativní, veřejnou popravu,“ připomněl pád letadla se zakladatelem Wagnerovy skupiny dva měsíce po jeho krátké vzpouře proti Kremlu.

Může to být varování pro ostatní, které ukazuje, co se stane, když nesplácíte dluhy, odmítnete předat podíly v podniku nebo se postavíte proti Putinovi,“ dodal Stupak.

V ruském systému si ani vysoce postavení úředníci nemohou být jisti. Jako příklad Stupak uvádí případ náměstka ministra obrany Timura Ivanova, nositele titulu Hrdina Ruska. „Byl uvězněn, všechno mu zabavili a jeho rodinu nechali bez ničeho,“ řekl. Ivanov byl odsouzen na 13 let za úplatkářství. „To ukazuje, jak bezohledný režim dokáže být. Buď záhadně zemřete, nebo skončíte za mřížemi,“ uzavřel Stupak s tím, že tento trend bude pravděpodobně pokračovat kvůli vnitřním bojům a zmenšujícím se ekonomickým příležitostem.