Návštěva kina, kdysi běžná součást rodinné zábavy či studentského života, se v posledních letech stává finančně náročnější. Zejména multiplexy zvyšují ceny vstupenek, což mnohé diváky nutí hledat alternativy nebo zcela omezit své filmové zážitky. Za lístek u největších kin dospělý zaplatí kolem 280 korun.
Nejnavštěvovanějším filmem roku 2024 se podle finálních údajů Unie filmových distributorů staly Vlny. Do tuzemských kin na snímek režiséra Jiřího Mádla zavítalo celkem 885 767 diváků, čímž překonal animovaný film V hlavě 2, pokračování světově úspěšné pixarovky. Ten skončil těsně druhý s celkovou návštěvností 883 152 diváků. A to i přesto, že se podle dostupných informací ceny vstupenek v multiplexech vyšplhaly na značné částky. Dospělý divák zaplatí za standardní 2D projekci přibližně 280 Kč, zatímco studenti mohou využít slevu a platit kolem 220 Kč. Tyto částky však pro mnohé představují výrazný zásah do rodinného či studentského rozpočtu, zvláště při pravidelných návštěvách, které bývaly standardem. „Do kina chodím maximálně jednou za měsíc, ale jen na to, co mě skutečně zajímá. Což jsou většinou vysokorozpočtové velkofilmy. Menší produkce mi stačí vidět doma,“ říká student Martin z Vysoké školy ekonomické v Praze.
Důvodů pro růst cen vstupenek v kinech je několik. Jedním z hlavních faktorů je inflace, která ovlivňuje náklady na provoz kin, včetně energií, nájmů a mezd zaměstnanců. Rostoucí ceny těchto položek se promítají do konečné ceny pro zákazníka. Dalším zásadním faktorem je konkurence s online streamingovými platformami. S nástupem služeb jako Netflix, HBO Max či Disney+ mají diváci možnost sledovat širokou škálu filmů a seriálů z pohodlí domova za měsíční poplatek, který často odpovídá ceně jedné či dvou vstupenek do kina. Kina se tak snaží nabídnout něco navíc – například lepší technologie projekce, pohodlnější sedačky či doplňkové služby – což však vyžaduje investice a následně se odráží v ceně vstupenek.
Pandemie COVID-19 rovněž zanechala na filmovém průmyslu své stopy. Dlouhodobé uzavření kin vedlo k výrazným finančním ztrátám, které se provozovatelé i nyní snaží kompenzovat.
Návštěva kina vyjde čtyřčlennou rodinu na tisícovku. Bez občerstvení
Pro rodiny s dětmi znamená návštěva multiplexu výrazný výdaj. Například čtyřčlenná rodina může za vstupenky utratit kolem 1 000 Kč, a to bez započítání nákladů na občerstvení či dopravu. „Je to pro nás neúnosné. Samozřejmě, že chceme dětem něco dopřát, v rozpočtu to ale musíme plánovat dopředu,“ stěžuje si matka dvou dětí Markéta Rožníčková. Potvrtuje tak fakt, že diváci pečlivě zvažují, na které filmy se vydají do kina, a často dávají přednost pouze velkým blockbusterům či filmům, které slibují výjimečný vizuální zážitek. Menší či nezávislé snímky tak mohou zůstat opomenuty, což má dopad i na filmový průmysl jako celek, ale pak na druhou stranu nahrává menším, komornějším kinům. Ty si stále drží příznivější cenovou politiku. Vstupenku zde pořídíme o polovinu či více levněji než v multiplexech. Divák tak může za lístek zaplatit kolem 150 Kč. Menší kina mohou těžit z osobnějšího přístupu k divákům a nabídky alternativních či artových filmů, které v multiplexech často nemají prostor. Díky nižším provozním nákladům si mohou dovolit držet ceny vstupenek na přijatelnější úrovni, což je činí atraktivními pro širší spektrum diváků.
Provozovatelé kin stojí před výzvou, jak diváky přilákat. Kina mnohdy nabízí speciální slevy pro rodiny, studenty či seniory, věrnostní programy nebo zvýhodněné vstupenky v méně frekventovaných časech. Snaží se zlepšovat dojem z celkového zážitku, například prostřednictvím kvalitnějšího servisu, tematických akcí a projekcí s doprovodným programem. I to je ale často spojeno s vyšší cenou za lístek.