Pátek, 20. září 2024, svátek má Oleg, zítra Matouš
Pátek, 20. září 2024

Gigantická gravitační anomálie. Co stojí za neobvyklým přírodním jevem v Indickém oceánu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Velká gravitační anomálie v Indickém oceánu je fenomén, který dlouhou dobu zůstával nerozluštěný. Tato oblast, kde je hladina moře o 100 metrů nižší než globální průměr, představuje záhadu pro odborníky. Díky nové studii, která byla provedena indickým vědeckým institutem v Bengalúru, se nyní začíná odhalovat, co se skrývá za tímto fascinujícím jevem.
Zdroj: Envato Elements

„Země je v podstatě hrudkovitá brambora,“ řekla Attreyee Ghoshová, spoluautorka studie a vědkyně v Centre for Earth Sciences of the Indian Institute of Science. Na povrchu naší planety jsou oblasti s odlišnou hustotou, což má vliv na gravitační sílu a tvar povrchu. Tato variabilita se odrazí ve formě zemského geoidu, který je formován hladinou vody na povrchu Země.

Podle Ghoshové je gravitační díraIndickém oceánu nejnižším bodem tohoto geoidu. Nachází se 1200 kilometrů jihozápadně od Indie a pokrývá tři miliony čtverečních kilometrů. Tato oblast dlouho zůstávala neobjasněnou, avšak nyní se na povrch začínají dostávat první smysluplné poznatky.

Vědecký tým využil superpočítače k simulaci pohybů tektonických desek a chování magmatu v zemském plášti před 140 miliony let. Právě v této době byla naše planeta geologicky aktivní a její podoba byla jiná než dnes. Po provedení devatenácti simulací vědci došli k závěru, že klíčovou roli v procesu vzniku gravitační díry sehrály plášťové chocholy, což je jinak řečeno nízko husté magma, které bylo vytlačeno do Indického oceánu potápějícími se deskami starověkého oceánu.

Podle publikace v časopise Geophysical Research Letters chocholy vznikly v důsledku unášení a následné srážky indického subkontinentu s Asií před 40 miliony let. Tento proces vedl k vytlačení materiálu s vyšší hustotou, což snížilo hmotnost v dané oblasti a oslabilo místní gravitaci.

Vědec Alessandro Forte z Floridské univerzity však varuje, že s modely a simulacemi mohou být vážné problémy. „Je to proto, že s absolutní přesností nevíme, jak Země vypadala v minulosti. Čím dál do minulosti jdeme, tím menší je důvěra v modely,“ podotkl.

Na závěr je třeba zdůraznit, že plášťové chocholy jsou součástí zemského ochlazovacího procesu a vznikají jako gigantické bubliny horkého magmatu, které se pohybují blízko zemské kůry. Tento fenomén výrazně ovlivňuje tvar naší planety a je důležitým prvkem při formování jejího povrchu.

Zdroj: Denik.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME