Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Etapy spánku: Co se děje během REM a non-REM fáze?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Spánek je základním pilířem našeho zdraví a pohody, avšak mnoho z nás si není plně vědomo, co se v našem těle děje, když spíme. Spánkový cyklus se skládá ze dvou hlavních typů: REM (Rapid Eye Movement) a Non-REM spánku, které se během noci střídají. Pojďme se ponořit do těchto fází a odhalit, co se během každé z nich děje.
Zdroj: Envato Elements

Non-REM fáze spánku

Non-REM spánek tvoří většinu našeho spánkového cyklu a rozděluje se do tří podfází, z nichž každá se vyznačuje různou hloubkou spánku.

  • Fáze 1 (N1): Tato lehká spánková fáze je přechodem mezi bděním a spánkem. Během ní se svalové napětí a srdeční tep snižují, ale snadno se z ní probudíme.
  • Fáze 2 (N2): V této fázi se naše tělo dále uvolňuje, tep a dýchání se zpomalují, a jsme méně vnímaví vůči okolním podnětům. Většinu noci strávíme právě v této fázi.
  • Fáze 3 (N3): Tento hluboký spánek je obnovující fází, kdy se tělo regeneruje, růstový hormon je uvolňován a imunitní systém se posiluje. Z této fáze se probouzíme obtížněji a může se objevit dezorientace.

REM fáze spánku

REM fáze se vyznačuje rychlým pohybem očí, zvýšenou mozkovou aktivitou a sny. Během REM spánku dochází k paralýze svalů, která nám brání v tom, abychom naše sny „prožívali“. Tato fáze je zásadní pro zpracování emocí, učení a paměť.

  • Aktivity během snění: Většina snů se odehrává během REM spánku, kdy je mozek téměř stejně aktivní jako během bdění.
  • Emocionální a kognitivní regenerace: REM spánek pomáhá v emočním zpracování a upevnění paměti. Studie naznačují, že může pomoci zlepšovat řešení problémů a kreativitu.

Během noci procházíme několika 90minutovými spánkovými cykly, začínáme non-REM spánkem a postupně přecházíme do REM fáze. První cykly noci obsahují více non-REM spánku, zatímco k ránu převažuje REM spánek.

Porozumění různým fázím spánku je klíčové pro uznání důležitosti kvalitního spánku. Nedostatek spánku nebo jeho špatná kvalita může negativně ovlivnit naše fyzické zdraví, emocionální pohodu a kognitivní funkce. Udržování pravidelného spánkového režimu a vytváření vhodného prostředí pro spánek může pomoci optimalizovat naše spánkové cykly a podpořit celkovou pohodu.

Zatímco naše tělo odpočívá, náš mozek a svaly provádějí nezbytné úkoly pro naši regeneraci, učení a emoční zpracování. Takže příště, když půjdete spát, pamatujte, že spánek je nejenom doba odpočinku, ale i nezbytná činnost pro udržení našeho zdraví a harmonie

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME