Pátek, 23. května 2025, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Pátek, 23. května 2025

Elon Musk omezí financování politických kampaní

Facebook
Twitter
LinkedIn
Miliardář a nejbohatší muž světa Elon Musk v úterý oznámil, že v budoucnu hodlá výrazně omezit své finanční výdaje na politické kampaně.

Washington/Wisconsin – Miliardář a nejbohatší muž světa Elon Musk v úterý oznámil, že v budoucnu hodlá výrazně omezit své finanční výdaje na politické kampaně. Toto prohlášení přišlo jen sedm týdnů poté, co kandidát, kterého masivně podporoval v souboji o Nejvyšší soud ve Wisconsinu, utrpěl drtivou porážku o deset procentních bodů. Musk, který ustupuje i ze své role v Trumpově administrativě, uvedl, že se chce více věnovat svým podnikatelským aktivitám. Informoval o tom server apnews.com.

Neúspěch ve Wisconsinu, kde Musk investoval značné prostředky a osobně se angažoval, se může stát jeho poslední velkou investicí do politické kampaně. Demokraté ve státě vnímají Muskův ústup jako potvrzení úspěchu jejich strategie, nazvané „Lidé vs. Musk“, která podle nich učinila Muska a jeho peníze „toxickými“. „Lidé zvítězili,“ prohlásil předseda Demokratické strany ve Wisconsinu Ben Wikler a dodal, že „Největší sponzor republikánské politiky si bere své hračky a jde domů.“

I někteří republikánští stratégové připouštějí, že Muskovo angažmá ve Wisconsinu mohlo být kontraproduktivní. Brandon Scholz, vysloužilý republikánský stratég, uvedl, že Musk si po tomto soudním sporu „zaslouží být označen za toxického“, alespoň ve Wisconsinu. Dodal však, že to nemusí znamenat úplný konec Muskova financování politických klání, zejména pokud by jeho peníze mohly v budoucnu něco změnit.

Muskovy výdaje v letošním souboji o Nejvyšší soud ve Wisconsinu přispěly k tomu, že se stal nejdražším soudním kláním v historii USA. Sám Musk do něj investoval nejméně 3 miliony dolarů, zatímco jím podporované skupiny jako America PAC a Rebuilding America’s Future utratily dalších 19 milionů dolarů na podporu republikány podporovaného kandidáta Brada Schimela. Celkově bylo na obou stranách vynaloženo přes 100 milionů dolarů. Tento finanční příspěvek následoval jen pět měsíců poté, co Musk utratil nejméně 250 milionů dolarů ve snaze pomoci prezidentu Donaldu Trumpovi zvrátit prohry ve Wisconsinu a dalších klíčových státech o čtyři roky dříve.

USA zesilují špionáž v Grónsku, cílem je podpora Trumpových ambicí na ovládnutí ostrova

Do wisconsinského klání se Musk vložil s plnou vervou, dokonce se o víkendu před volbami osobně objevil v Green Bay, kde se setkal s příznivci a předával šeky. „Je to super velká věc,“ řekl davu, zatímco venku proti jeho vystoupení protestovaly stovky lidí. Jeho osobní angažmá a finanční injekce však kýžený výsledek nepřinesly. Kandidát, kterého podporoval, prohrál i v Brownově okrese, kde se nachází Green Bay, a následně i v celostátním měřítku výrazným rozdílem.

Po porážce se Musk k volbám a svému zapojení veřejně příliš nevyjadřoval. Jeho popularita podle průzkumu agentury Associated Press-NORC Center for Public Affairs provedeného po volbách klesla – příznivý názor na něj mělo pouze 33 % dospělých, oproti 41 % v prosinci.

Muskovo politické angažmá probíhalo souběžně s jeho rolí v Trumpově administrativě, kde vedl ministerstvo pro efektivitu vlády (známé jako DOGE), které prosazovalo hluboké škrty ve federální vládě. Ačkoliv se snažilo o zrušení celých agentur, svých cílů v oblasti snižování federálních výdajů zdaleka nedosáhlo.

Někteří demokraté jsou však k Muskovu oznámení o ústupu skeptičtí. „Především ničemu z toho nevěřím,“ řekl demokratický poslanec Mark Pocan z Wisconsinu. „Znamená to jen, že si uvědomují, jak toxický Elon Musk je a jakou práci odvedl prostřednictvím DOGE.“ Podobně se vyjádřila i demokratická senátorka za stát Kelda Roysová, která očekává, že na Muskovo místo v politickém financování rádi nastoupí jiní miliardáři.