Neděle, 22. června 2025

Dluhy stále dominují dotazům v občanských poradnách

Facebook
Twitter
LinkedIn
Občanské poradny v České republice i v roce 2024 čelily masivnímu náporu dotazů, přičemž s více než 32 tisíci zůstala dominantní dluhová problematika. Celkem poradny vyřídily přes 87 tisíc dotazů od téměř 29 tisíc klientů, přičemž většina stále preferuje osobní kontakt.

PRAHA – Asociace občanských poraden (AOP) zveřejnila bilanci za uplynulý rok 2024, která potvrzuje přetrvávající vysokou poptávku po jejich službách. Nejčastějším tématem, se kterým se klienti na poradny obraceli, byly dluhy, které tvořily více než 32 tisíc dotazů. Druhou nejfrekventovanější oblastí bylo rodinné právo s téměř 12 tisíci dotazy. Pomyslnou třetí příčku obsadily občanskoprávní vztahy (7 392 dotazů), těsně následované problematikou bydlení (7 195 dotazů). Celkově občanské poradny v loňském roce zodpověděly 87 351 dotazů.

Poradny poskytly téměř 40 tisíc rad a více než 23 tisíc informací. Aktivní pomoc a nápomoc byla klientům nabídnuta v téměř 24 tisících případech. V roce 2024 se na poradny obrátilo celkem 28 523 klientů, z nichž většinu (17 322) tvořily ženy. Mezi klienty bylo i 37 organizací. I přes rostoucí digitalizaci většina klientů stále dává přednost osobnímu kontaktu – osobně se na poradny obrátilo 48 439 klientů. Telefonický kontakt využilo téměř 18 tisíc klientů a email přes 7 300 klientů. Další formy kontaktu jako e-poradna, Facebook nebo online schůzky nabírají na významu postupně.

Rychlost, lež a imunita: Jaký typ voliče toleruje prohřešky Filipa Turka?

V dluhové oblasti poradny nejčastěji pomáhaly s procesem oddlužení, mapováním závazků, komunikací s inkasními společnostmi, sepisováním insolvenčních návrhů a objasňováním důsledků zrušení oddlužení či postupů při vymáhání pohledávek.

V rodinném právu dominovaly návrhy na svěření dítěte do péče, úpravu styku, návrhy na pěstounskou péči a rozvody manželství. Časté byly také dotazy týkající se výživného, včetně jeho zvýšení, snížení či prvního stanovení. Výrazným trendem je nárůst poradenství ve věci výživného pro zletilé děti, které se na poradny obracejí v souvislosti se studiem či přerušením školy. Senioři se pak často dotazovali na možnosti rozdělení majetku mezi potomky formou dědictví či darování tak, aby předešli budoucím sporům.

V oblasti bydlení poradny často řešily problémy s pronajímateli, kteří neposkytovali součinnost nájemcům při žádostech o příspěvek na bydlení. Jako systémovou vadu AOP vnímá absenci nového Zákona o sociálním bydlení a chybějící povinnost obcí vytvářet bytový fond pro sociálně slabé, zejména osamělé seniory, samoživitele a další občany, kteří jsou pro komerční pronajímatele neatraktivní.

Občanské poradny sdružené v AOP působí v řadě měst napříč Českou republikou, včetně Prahy, Brna, Ostravy, Českých Budějovic, Hradce Králové a mnoha dalších. V dalších lokalitách mají zřízena kontaktní místa.