Satelit SOVA by měl vážit 180 kilogramů. Jeho mise má enormní rozpočet dosahující stovky milionů korun. SOVA, plným názvem Satelite Observation of waVes in the Atmosphere, bude po dobu dvou let sledovat střední a vyšší vrstvy atmosféry, v rozmezí 60 až 300 kilometrů nad Zemí. Tento satelit je výsledkem spolupráce mnoha firem v kosmickém průmyslu, které v České republice rychle rostou a přibývají.
Jakub Ševeček z OHB Czechspace, projektový manažer mise SOVA, uvedl, že cílem mise je s pomocí získaných dat vyvinout přesnější klimatické modely, než jsou ty, s nimiž momentálně pracují meteorologové a klimatologové. V době, kdy svět čelí čím dál častějším a intenzivnějším klimatickým katastrofám, se SOVA jeví jako klíčový nástroj pro včasné varování před potenciálními hrozbami.
Naším předchozím významným satelitem byl Magion 5, vypuštěný před 27 lety, který zkoumal teplotu elektronů a složení iontů. V současné době máme několik CubeSatů v orbitě, což jsou minisatelity velké přibližně jako Rubikova kostka.
Česká republika stojí na prahu nové vesmírné éry, jak to zdůraznil ředitel brněnské hvězdárny, Jiří Dušek: „Tvořit projekt tak velký, technicky náročný, a navíc ještě s ryze českým rodokmenem, to je něco naprosto jedinečného. Projekt může napomoci k dalšímu rozvoji kosmického průmyslu u nás a především k většímu zájmu široké veřejnosti o vesmír a jeho výzkum.“
V září tohoto roku bude rozhodnuto Evropskou kosmickou agenturou (ESA), zda bude tento ambiciózní projekt schválen.
Zdroj: Novinky.cz