Pondělí, 16. září 2024, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Pondělí, 16. září 2024

Bakterie a kvasinky v nápoji, který léčí zdraví i alkoholismus. Kombucha je trendy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Trendy nápoj, který se šíří na internetu, především díky svým blahodárným vlivům na zdraví. To je Kombucha, zázračný čaj, co pomáhá s problematickou pletí i alkoholismem.
Zdroj: Envato Elements

Co je to kombucha?

Kombucha je symbiotický útvar shluku bakterií a kvasinek. Odborně je označovaný SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacterias and Yeasts), v překladu symbiotická kultura bakterií a kvasinek. Beztvará hmota, připomínající houbu, vzniká při kvasném procesu a tvoří na nápoji povlak.

Ten slouží jako živná půda bakteriím mléčného kvašení a zároveň částečně zamezuje přístupu vzduchu. V tomto prostředí poté vzniká nakyslý nápoj plný užitečných látek a několika druhů zdraví prospěšných kvasinek. 

Pozitivní účinky

Kombucha má pozitivní vliv na naše zdraví díky již zmíněných probiotických bakteriím a kvasinkám. Tyto mikroorganismy podporují harmonickou rovnováhu střevní mikroflóry, což má klíčový dopad na efektivní trávení a lepší vstřebávání živin. Pravidelná konzumace kombuchy může přispět k redukci trávicích problémů, zvýšit imunitní obranyschopnost a dokonce působit protizánětlivě. Tímto způsobem kombucha podporuje celkové zdraví trávicího systému a celého organismu.

Dalším pozitivním účinkem kombuchy je její schopnost detoxikovat tělo. Díky obsahu antioxidantů má kombucha potenciál neutralizovat volné radikály, což chrání buňky před poškozením. Tím může přispět k vylepšení stavu pokožky, vlasů a celkového stavu těla. Ovšem je třeba si uvědomit, že reakce na kombuchu mohou být individuální, ačkoli vědecký výzkum a zkušenosti podporují její prospěšné účinky. 

Kombucha jako cenný nástroj proti boji s alkoholismem

Někteří jedinci se obrátili ke kombuše jako k alternativě k alkoholickým nápojům. Poskytuje totiž podobný pocit osvěžení a sociálního spojení bez negativních dopadů na naše zdraví. Mnozí tvrdí, že po konzumaci kombuchy se chuť k alkoholu výrazně snížila.

Příprava kombuchy doma

Připravte si nálev z černého, zeleného nebo bylinného čaje. Přidejte násadu kombuchy, které se podrobí mléčnému kvašení, což nápoji dává typickou mírně octovou chuť a perlivost. Při správné výrobě vzniká malé množství alkoholu, zpravidla do 1%. Konečná chuť je neobvyklá, ale velmi chutná. 

Tak co, dáte kombuše šanci?

autor: Klaudie Roškotová

zdroj: plnasklenice.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME