Francouzský poslanec požaduje, aby USA vrátily Sochu svobody, protože Amerika už podle něj nereprezentuje její hodnoty.
„Řekneme Američanům, kteří se rozhodli postavit na stranu tyranů, Američanům, kteří vyhazují vědce za to, že požadují vědeckou svobodu: ‚Vraťte nám Sochu svobody,‘“ prohlásil levicově orientovaný francouzský poslanec Raphaël Glucksmann během nedávného sjezdu své politické strany Place Publique, jak uvedl francouzský deník Le Monde.
„Dali jsme vám ji jako dar, ale očividně si jí nevážíte. Takže se jí u nás bude dařit dobře,“ dodal, zatímco dav propukl v jásot.
Glucksmann je silným zastáncem podpory Ukrajiny a ostře kritizoval prezidenta Trumpa za jeho snahu výrazně omezit americkou pomoc v tomto konfliktu. Zároveň se hlasitě postavil proti Trumpovu snižování financování univerzit a výzkumných institucí.
„A druhá věc, kterou Američanům řekneme, je: ‚Pokud chcete propouštět své nejlepší vědce, pokud chcete vyhodit všechny lidi, kteří díky své svobodě, inovativnímu myšlení, chuti pochybovat a zkoumat udělali z vaší země světovou velmoc, pak je u nás rádi přivítáme,‘“ prohlásil.
Glucksmann také kritizoval pravicové členy francouzského parlamentu, které označil za „fan klub“ Donalda Trumpa a generálního ředitele Tesly Elona Muska, jenž se stal výraznou tváří současné americké administrativy.
Sochu svobody navrhl francouzský sochař Auguste Bartholdi a Francie ji darovala USA. Byla slavnostně odhalena v New Yorkském přístavu v roce 1886 za přítomnosti tehdejšího prezidenta Grovera Clevelanda. Od té doby se stala jedním z nejvýznamnějších symbolů Spojených států a celosvětovým majákem svobody.
Socha svobody váží přibližně 204 tun a měří 93 metrů včetně svého hvězdicového žulového podstavce.
Čtvrtinová replika Sochy svobody, kterou USA věnovaly Francii v roce 1889 na oslavu stého výročí Velké francouzské revoluce, stojí na ostrově Allée des Cygnes na Seině nedaleko Eiffelovy věže.